testy alergiczne

Testy skórne.
Są najpopularniejszą i najtańszą metodą diagnozowania poszczególnych alergenów. Jeżeli lekarz podejrzewa alergię, z pewnością zleci ich bezpłatne wykonanie. Na plecach lub przedramieniach nanosi się kroplę poszczególnych alergenów oraz histaminę, po której wkłuciu powstaje bąbel wzorcowy. Po ok. 15-20 minutach lekarz sprawdza stan skóry. Zaczerwienione miejsca i pojawiające się bąble, większe niż bąbel wzorcowy (>2-3mm) świadczą o alergii na dany produkt. W przypadku dzieci testy skórne dają miarodajny wynik dopiero po czwartym roku życia(reaktywność skóry u najmłodszych i osób starszych może wpłynąć bowiem na wynik badania). Testy skórne powinno się wykonywać w okresie zimowym : od października do po połowy stycznia, kiedy stężenie pyłków jest najmniejsze. Nie bez znaczenia jest także stan pacjenta. Należy przełożyć termin badania, jeżeli dziecko zachoruje. Zażywane leki mogą sfałszować wyniki – 10 dni przed przeprowadzeniem testów należy odstawić leki antyhistaminowe i glikokortykosteroidy. Sterydy wziewne nie wpływają na wynik badania. Ze względu na to, że łatwiej jest otrzymać czystą próbkę alergenów wziewnych, testy skórne dają zadawalające wyniki zwłaszcza w przypadku tychże alergii. W przypadku alergenów pokarmowych lepsze wyniki dają testy z surowicy.
Testy z surowicy.
Testy te są najbardziej czułe i dają najbardziej miarodajne wyniki, ponieważ na wynik badania nie ma wpływu indywidualna reaktywność skóry. Można je przeprowadzić nawet u rocznego dziecka (wcześniej układ immunologiczny jest nie wykształcony – w przypadku dzieci młodszych stosuje się dietę eliminacyjną). Ze względu na to, że badania te są dość kosztowne, lekarze niechętnie wypisują skierowania na te badania. Sprawdzenie jednego alergenu kosztuje w zależności od laboratorium ok.35 zł. Nieco tańsze są panele pokarmowe i wziewne (ok.320 zł do 600zł 30-40 alergenów). Decydując się na wybór odpowiedniej metody warto pamiętać o tym, że : – najmniej czułe są testy tzw. paskowe, które wychodzą dodatnio jedynie w przypadku, kiedy pacjent ma bardzo duży poziom IgE specyficznego – ostrzega specjalista chorób wewnętrznych Grażyna Jasieniak – Pinis, pracująca w krakowskiej „Atopii”. Najlepsze efekty uzyskuje się wykonując testy metodami immunoenzymatycznymi (np. CAP, Magic Light).

Julka i mój trzylatek

4 odpowiedzi na pytanie: testy alergiczne

Dodane ponad rok temu,

Re: testy alergiczne

czy testy skórne wykażą uczulenie na roztocze? alergolog u którego byłam z krzysiem kazał przyjśc na testy na przełomie maja/czerwca (pomijam ze wg tego co napisalas krzys jest za maly bo w czerwcu skonczy dopiero 3 lata, z innych zrodel też wiem ze to za wczesnie) czy te badania mają wogole sens? nie chce dziecka niepotrzebnie narazac na stres.

Weronka, Krzyś i

pluto Dodane ponad rok temu,

Re: testy alergiczne

Mogą wyjść, ale nie muszą. Po czwartym roku życia wyjdą na pewno.
Ja zrobiłam testky Lolkowi i to nawet kilkakrotnie. Miał typowe objawy alergii na kurz albo roztocza. Ale leczymy teraz kandydozę, także nie wiem czy po leczeniu alergia zostanie czy to tylko wynika z tej kandydozy.
Bo pseudoalergiczne objawy moga dawać także pasożyty i grzyby. Robilaś badania w tym kierunku ?

Julka i mój trzylatek

Dodane ponad rok temu,

Re: testy alergiczne

na pasożyty miał robione badania i wyszły ujemne, nie robiłam na grzyby..czy to badania z krwi?

Weronka, Krzyś i

pluto Dodane ponad rok temu,

Re: testy alergiczne

Nie. Jesto to badanie mykologiczne kału w kierunku grzybów i pleśni. Kosztuje ok,32 zł.

Julka i mój trzylatek

Znasz odpowiedź na pytanie: testy alergiczne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

A-psik: moje dziecko jest uczulone…
Dianoza alergii cz.2
Objawy i rozpoznanie alergii. Alergie dają tak niespecyficzne objawy, że często bywają one mylone innymi chorobami. Warto wiedzieć, że uczulenie na dany produkt czy pyłki może dawać objawy : - skórne(głównie zmiany w
Czytaj dalej
Wiek przedszkolny
Nati, Natusia, Natka, Natalia
Dzisiaj swoje urodzinki obchodzi Natusia Katarzynki!!! Natusiu!!! DUZO, DUŻO, DUZO ZDRÓWKA, POMYŚLNOŚCI I SZCZĘSCIA, WIELU PRAWDZIWYCH PRZYJACIÓŁ, ]WYROZUMIAŁEJ MAMUSI, KUPY PREZENTÓW, MASY ZABAWEK SPEŁNIENIA MARZEŃ I UŚMIECHU NA RÓŻOWEJ, ANIELSKIEJ BUZI życzy ciotka komanczera i Basiulec Anka i Basiulec
Czytaj dalej