Zwolnienie na opiekę

Witam wszystkich! To mój debiut na tym forum. Do tej pory tylko czytałam Wasze wypowiedzi.

Jestem w 34 tygodniu ciąży bliźniaczej i jeśli maleństwa się nie pospieszą to na początku sierpnia zostanę szczęśliwą mamą dwóch córeczek.

Mój problem dotyczy zwolnienia lekarskiego dla mojego męża.
Ponieważ nie będziemy mogli korzystać z pomocy babć, planowaliśmy, że mąż po narodzinach naszych dziewczynek pójdzie na 3-tygodniowy urlop wypoczynkowy. Mąż poinformował o tym swojego szefa już kilka miesięcy temu. I dosłownie wczoraj “cudowny” szef stwierdził, że 14 albo 21 lipca to on zamierza wyjechać ze swoją rozdziną na 3 tygodnie i mój mąż musi się do tego dostosować. Ponieważ tworzą zespół 2-osobowy, jak jeden jest nieobecny drugi musi być w pracy.
Załamała mnie ta wiadomość. Nie wyobrażam sobie początkowego okresu opieki nad dziećmi bez pomocy męża, a jak wiecie dziewczynki mogą nie chcieć poczekać w brzuszku.
Dlatego też uznaliśmy, że w ostateczności mąż pójdzie na zwolnienie lekarskie, ale słyszałam że nie ma zwolnień dla męża na opiekę nad żoną.
Pomóżcie! Co robić?

Serdeczne pozdrowienia dla wszystkich Forumowiczek,
Dysiaczek

9 odpowiedzi na pytanie: Zwolnienie na opiekę

 1. Re: Zwolnienie na opiekę

  a ja slyszalam, ze sa takie zwolnienia. Najlepiej zadzwon do ZUS i sie zapyataj.


  kleeo i Natalia (ur.26.07.02)

  • Re: Zwolnienie na opiekę

   “Zasiłek opiekuńczy PRZYSŁUGUJE ubezpieczonemu, który jest pracownikiem zwolnionym od wykonywania pracy w zwiąku z koniecznością osobistego sprawowania opieki nad:
   – dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:
   *nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza:
   * PORODU lub CHOROBY małżonka ubezpieczoengo stale opiekującego się dzieckiem lub jeżeli PORÓD lub CHOROBA uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki:
   * pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej:
   – chorym dzieckiem w wieku poniżej 14 lat
   – innym chorym członkiem rodziny ;

   Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez:
   – 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka jest sprawowana nad dzieckiem w wieku do ośmiu lat, lub chorym dzieckiem do ukończenia lat 14:
   – 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka jest sprawowana nad innym członkiem rodziny”.

   Czyli, mówiąc krótko mąż może bez problemów wziąć zwolnienie na opiekę. Wystawia je uprawniony lekarz na druku ZUS ZLA, czyli normalne zwolnienie.

   Tak wzglada to od strony prawnej, jak w rzeczywistosci- nie wiem, ale chyba nie ma problemow.

   Pozdrawiam, nie dajcie sie szefom!

   • Re: Zwolnienie na opiekę

    Dziękuję za pomoc!
    Ulżyło mi.

    Pozdrawiam,
    Dysiaczek

    • Re: Zwolnienie na opiekę

     a jak jest z nie-mężem? czy też może dostać takie zwolnienie?

     Monika i Basia (05.10)

     • Re: Zwolnienie na opiekę

      “Za członków rodziny uważa się : małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat, jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki”.

      Czyli jeżeli nie masz męża, wyjechał czy pracuje, a mieszkasz np. z rodzicami, to jedno z nich może wziąć opiekę na ciebie po porodzie (ale na maksimum 14 dni w roku).

      “Zasiłek opiekuńczy NIE PRZYSŁUGUJE, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogacy zapewnić opieke choremu dziecku lub członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad dzieckiem choym w wieku do 2 lat.”

      Pozdrawiam –

      • Re: Zwolnienie na opiekę

       dzięki za odp., choć szkoda,że konkubent (pięne słowo) nie może…

       Monika i Basia (05.10)

       • Re: Zwolnienie na opiekę

        Przeciez jest cos takiego jak 2 tygodnie zwolnienia na żonę po porodzie.. po cesarce lub trudnym porodzie, wg mnie bliźniaki sie kwalifikuja… mąz dostaje l- 4 kategorii b czyli pelnopłatne

        • Re: Zwolnienie na opiekę

         Ale może wziąć ZLA na dziecko, jeżeli ma prawa rodzicielskie, a matka nie może z powodu choroby (lub np.powikłań po porodzie, a jakieś zawsze się “znajdą”) opiekować się dzieckiem. Wtedy może być nawet więcej dni niż 14. Nie wiem tylko jaki specjalista to wystawia- ginekolog? rodzinny? pediatra?
         Ale głowa do góry, na dziecko ojciec może wziąć!
         Pozdrawiam –

         • Re: Zwolnienie na opiekę

          to ja też zapytam. Mój mąż planuje wziąć sobie takie zwolnienie jak już urodzę. Tylko nie wiemy jaki lekarz je wystawia. Ginekolog? Ktoś w szpitalu? A moze internista? Jest ono płatne 80% czy 100%?
          I jak to jest z tym gospodarstwem domowym. Jesteśmy z mężem zameldowani pod różnymi adresami tj. ja wciąż u swoich rodziców, on u swoich. Po porodzie będę u moich rodziców. Czy on będzie mógł wziąć tą opiekę na mnie?
          Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
          pozdrawiam

          Ania i Maleńka być może Asieńka (10.08.03) 🙂

          Znasz odpowiedź na pytanie: Zwolnienie na opiekę

          Dodaj komentarz

          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
          Logo