Jak wybrać doskonałą nianię dla naszego dziecka?

Witam Rodziców!

W tak dużym mieście jak Kraków, mamy dużo kandydatek na opiekunkę do dziecka, jednak ich wiedza, umiejętności i cechy charakteru prezentują całe spektrum. Jak zatem dokonać trafnego wyboru?

My specjalizujemy się w wyszukiwaniu najlepszych opiekunek, a oto garść wskazówek, czym się kierujemy w wyborze kompetentnej niani.

W pracy niani główną rolę odgrywają jej umiejętności interpersonalne. Jedną z pierwszoplanowych cech stanowi empatia. Jest to zdolność wyobrażenia sobie emocji występujących u drugiej osoby i wczucia się w położenie, w jakim ona się znajduje. Dziecko uczy się dopiero nazywać swoje potrzeby i przekazywać swoje odczucia w społecznie przyjęty sposób. Umiejętność trafnego odczytywania przez nianię sygnałów wysyłanych ze strony dziecka jest szczególnie istotna przy małych dzieciach, które komunikują się głównie pozawerbalnie: poprzez płacz, krzyk, ruchy, mimikę. Kolejną ważną zdolnością interpersonalną każdej opiekunki jest komunikatywność. Opiekunka powinna być nie tylko sprawna w odbieraniu i nadawania komunikatów międzyludzkich, ale także niezmiernie istotne jest, by potrafiła dostosować się do swojego małego odbiorcy. Musi porozumiewać się z nim za pośrednictwem prostego języka, dla niego zrozumiałego, używać ciepłych sformułowań, ale bez niepotrzebnego udziecinniania, zdrabniania etc. Warto pamiętać, że zakres słownictwa opiekuna buduje bogactwo słownika dziecka.
Mamy często uznają, że największe znaczenie ma ciepło osobiste opiekunki. Zgadzamy się z tym, zauważając że jest to pogodne nastawienie do świata, energia i subtelność w kontakcie – tak cenione przez dzieci.
Przy opiece nad niemowlętami najważniejszą rolę grają czynności pielęgnacyjne. Zatem niania zajmująca się maluszkiem wykazuje w swojej pracy dużo uważności, spostrzegawczości. Liczy się także ukończony kurs pierwszej pomocy. Mama zostawiając dziecko pod opieką niani musi mieć pewność, iż jest ono bezpieczne, w pełni zadbane. Gdy opiekunka zapewni dziecku bezpieczeństwo i właściwą opiekę, tworzy możliwości aktywnego działania. Sprytna niania jest w stanie dostarczyć nawet bardzo małemu dziecku wiele wartości edukacyjnych. Współpracujemy z nianiami, które mają mocne zaplecze wiedzy pedagogicznej. Wykształcenie pedagogiczne daje nastawienie na walory dydaktyczne spędzanego z maluchem czasu. Należy jednak zaznaczyć, że dużo zależy od indywidualnych właściwości niani takich jak: otwartość na nowe doświadczenia, potrzeby intelektualne, a także kreatywność. Pamiętając, że dla dziecka podstawową aktywnością jest zabawa, zwracamy uwagę u naszych opiekunek na umiejętności animacji zabaw. Jako że niania nie jest przecież prostym towarzyszem zabaw, a przede wszystkim wychowawcą, wspólne zabawy wymagają też takich cech jak cierpliwość oraz stanowczość – cenna szczególnie w okresie rozwojowego buntu dziecięcego. Pojawia się tutaj kolejna umiejętność interpersonalna: bezkonfliktowość. W przypadku starszych dzieci na pierwszy plan wysuwają się dodatkowe umiejętności i zainteresowania opiekunki. Może to być znajomość obcych języków, umiejętność gry na instrumencie bądź tworzenia decoupage. Są to pasje i zdolności, które mogą zainspirować nasze dziecko. Każdy rodzic wie, jak niezbędna jest w kontakcie z dzieckiem dobra organizacja czasu. To następna cecha, która jest pożądana u niani.

[edycja odnośnika]

Pozdrawiam!

A-psik: moje dziecko jest uczulone…
Katar od 2 tygodni
Moja 11 mc córcia ma katar od dwóch tygodni, jest cały czas lejący. Katar przybiera na sile gdy jestesmy w mieszkaniu, na dworze lub w jakims innym domu albo całkiem
Czytaj dalej
Noworodek, niemowlę
Jak wybrać nianię dla maluszka?
Witam Rodziców! W końcu nadchodzi ten moment, że decydujemy się na znalezinie opiekunki. Okazuje się to nienajłatwiejsze. W tak dużym mieście jak Kraków, mamy dużo kandydatek na opiekunkę do dziecka, jednak
Czytaj dalej