jaka pensja po uropie wychowawczym

Właśnie wracam do pracy po urlopie wychowawczym i zastanawia mnie, na jaką pensję mogę liczyć. Czy mam jakoś prawnie gwarantowaną kwotę, np. jak po urlopie macierzyńskim?

Zaczynam pracę w tej samej firmie, na dotychczasowym stanowisku, ale w innej filii. Rozstrzał wynagrodzenia jest spory i nie chcę być zaskoczona.

Może wiecie, jak to jest?
Jak to Wyglądało w Waszym przypadku?

Ania + Szymek (lipiec 2004)

4 odpowiedzi na pytanie: jaka pensja po uropie wychowawczym

 1. Re: jaka pensja po uropie wychowawczym

  Znalezione w sieci:
  Pracodawca jest zobowiązany dopuścić pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem (art. 1864 k.p.)
  Co ważne możliwość zatrudnienia pracownicy po zakończeniu urlopu wychowawczego na innym stanowisku niż zajmowane przed urlopem, jednakże równorzędnym lub odpowiadającym jej kwalifikacjom, za wynagrodzeniem nie niższym od pobieranego przed tym urlopem, nie wymaga wypowiedzenia jej przez zakład pracy dotychczasowych warunków pracy jak stwierdził Sąd Najwyższy w swoim wyroku z dnia 1 października 1984 r. I PRN 129/84.
  W przypadku jeżeli pracodawca nie ma faktycznej możliwości zatrudnienia pracownika po powrocie z urlopu wychowawczego na odpowiednim stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom może to być podstawa do wypowiedzenia umowy o pracę jak to wynika z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 3 listopada 1994 r. I PRN 77/94 tj: “Brak możliwości zatrudnienia pracownicy po urlopie wychowawczym na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przez nią przed urlopem lub zgodnym z jej kwalifikacjami uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę.”
  Co istotne wypowiedzenie umowy o pracę w takim przypadku musi być odpowiednio uzasadnione i nie może być bezzasadne.
  Podanie w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę przyczyny pozornej (nierzeczywistej, nieprawdziwej) jest równoznaczne z brakiem wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie w pojęciu art. 30 § 4 k.p. jak orzekł w swoim wyroku z dnia 13 października 1999 roku Sąd Najwyższy (wyrok SN I PKN 304/99 OSNP 2001/4/118).
  Pracownik może w przeciągu 7 dni od doręczenia wypowiedzenia złożyć odwołanie do Sądu Pracy – właściwy tu jest art. 264 § 1 k.p.

  Aga i Kuba (25.06.2003)

  • Re: jaka pensja po uropie wychowawczym

   po wychowawczym dostalam tyle samo co przed urlopem- w trakcie urlopu dostalam minimalna podwyzke.

   • Re: jaka pensja po uropie wychowawczym

    na pewno nie mniejsza niż przed urlopem. zaproponowanie równorzędnego stanowiska nie wymaga zmian umowy o pracę, ale żeby zmienić warunki finansowe na gorsze pracodawca musi wypowiedzieć warunki umowy.
    wróciłam do pracy w lipcu, dostałam tyle ile zarabiałam przed urlopem macierzyńskim. pracuję w tej samej firmie, ale w innym miejscu.

    Effcia i NANIU DWULATEK!

    • Re: jaka pensja po uropie wychowawczym

     tak takie samo jak przed urodzeniem
     ale
     np u mnie jest pensja i jest premia

     przed urodzeniem dostawałam i to i to

     a teraz wiem ze jak wroce do pracy pensje dostane taka jak miałam – zgodnie z prawem
     a premii zero :((

     Aga i Wojtuś (23.07.2003)

     Znasz odpowiedź na pytanie: jaka pensja po uropie wychowawczym

     Dodaj komentarz

     Mozarella w ciąży

     Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

     Czytaj dalej →

     Ile kosztuje żłobek?

     Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

     Czytaj dalej →

     Dziewczyny po cc – dreny

     Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

     Czytaj dalej →

     Meskie imie miedzynarodowe.

     Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

     Czytaj dalej →

     Wielotorbielowatość nerek

     W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

     Czytaj dalej →

     Ruchome kolano

     Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

     Czytaj dalej →
     Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
     Logo
     Enable registration in settings - general