wypadek sam., ciąża a zwolnienie z pracy.

Drogie Cieżaróweczki. Wczoraj wybierałam się z mężem i moim bratem nad morze. Niestety niezdążyliśmy wyjechać z miasta i zdarzył się wypadek (wczoraj 15. o godz. 8.00). Gdy opuszczaliśmy rondo inny samochód z prądkością ok. 80km/h wjechał nam pod koła i zatrzymał się 50m dalej. Na nasze nieszczęście facet okazał się być Szwajcarem i nic po Polsku nie rozumiał. Jestem na zwolnieniu z pracy z powodu ciąży a teraz mam zwolnienie z powodu wypadku. Nie wiem co zrobić czy dalej być 100% płatnym ciążowym czy 80% wypadkowym i starać się o odszkowowanie? A jeśli zostanę na ciążowym zwoln. czy będę mogła starać się o odszkodowanie?

Gosia z Maleństwem

5 odpowiedzi na pytanie: wypadek sam., ciąża a zwolnienie z pracy.

tunia Dodane ponad rok temu,

Re: wypadek sam., ciąża a zwolnienie z pracy.

Z jakiego tytułu chcesz otrzymac odszkodowanie i od kogo. Od Zubezpieczyciela tego szwajcara? Trzeba było wezwac policje i spisać jego dane lub firmy, w której ma ubezpieczony samochód. jesli tego nie zrobiliscie to trudno beddzie tego dochodzić. jesli macie te dane, to wtedy wchodzi w grę odszkodowanie tzw. komunikacyjne. Nie ma znaczenia czy jestes równoczesnie na zwolnieniu z tytułu ciąży, bo one sie nie wykluczaja.
Podałaś mało faktów. Może masz ubezpieczenie w pracy, np grupowe ubezpieczenie? To tez nie wyklucza dodatkowych roszczeń. Może masz ubezpieczenie na zycie z opcja “nieszcesliwe wypadki”- to też odrębne roszcenia (poza prawem pracy).
trudno odpowiedziec wprost, bo ludzie zbyt potocznie uzywają słowa odszkodowanie. To kwestia prawna. Zaleznie od tytułu z jakiego chcesz je otrzymac i kto ewentualnie bezie osoba pozwaną, bedzie zależała prawidłowa odpowiedzić.
Napisz bardzie szczegółowo (czemu i od kogo chcesz go dochodzić?)
to pisał mój mąż-prawnik

margarita77 Dodane ponad rok temu,

Re: wypadek sam., ciąża a zwolnienie z pracy.

Nie chodzi mi o odszkodowanie za zniszczenie samochodu bo to załatwia mój mąż zupełnie niezależnie. Ja jestem ubezpieczona w pracy – grupowo w pracy. Myślałam, że jeśli nie wezmę zwonienia po wypadkowego wówczas nie dostanę odszkodowania z PZU. W szpitalu mówili mi – musi być zwolnienie powyżej 7 dni bo inaczej nic nie dostanę. Więc poszłam do przychodni po papierek i dostałam 14 dni zwolnienia z pracy (choć gorset muszę nosić przez miesiąc). Dziękuję za odpowiedź i mam nadzieję, że wystarczająco wyjaśniłam.

Gosia z Maleństwem

pasiasta Dodane ponad rok temu,

Re: wypadek sam., ciąża a zwolnienie z pracy.

Hmmm, nie wiem jak ma się L4 ‘wypadkowe’ do odszkodowania, wg mnie nijak, ale nie znam sie na tym.
Napisze jak było u mnie, będąc w ciąży spadłam ze schodów, skręciłam śródstopie i dostałam odszkodowanie z ubezpieczenia w pracy – a w tym czasie cały czas byłam na zwolnieniu ciążowym.

Dorota 08.08.04

natalia2 Dodane ponad rok temu,

Re: wypadek sam., ciąża a zwolnienie z pracy.

Gosiu, z tego co wiem, niezależnie od tego jaka jest przyczyna Twojego zwolnienia i tak dostajesz 100% ze względu na ciążę. Musisz tylko dopilnować, by na zwolnieniu była wpisana kategoria B. Najlepiej zapytaj jeszcze o to lekarza, żeby się upewnić. Nigdy sama z tego nie korzystałam, ale tak mi mówiła koleżanka.

Co do odszkodowania to możesz się starać w dwóch miejscach – tam, gdzie jesteś ubezpieczona w pracy, a także z OC tego Szwajcara, bo rozumiem, że wina leżała po jego stronie (i tu masz szanse na zdecydowanie większe pieniądze, tym bardziej, że wypadek stanowił zgrożenie dla Twojej ciąży).

Pozdrawiam, Natalia

margarita77 Dodane ponad rok temu,

Re: wypadek sam., ciąża a zwolnienie z pracy.

Dziękuję za odpowiedź. Wczoraj poszłam do pracy i Kierown. powiedziała,że na powypadkowym zwolnieniu mam 80% więc ją tylko interesuje “zwolnienie ciążowe”. Chorobowe wypadkowe mam brać, ale nie pokazywać w pracy. By nie stracić. Jeśli chodzi o odszkodowanie to napewno będę się starała z OC Szwarcara. Pozdrawiam

Gosia z Maleństwem

Znasz odpowiedź na pytanie: wypadek sam., ciąża a zwolnienie z pracy.

Dodaj komentarz

ORGANIZACYJNE
wiadmosc, ktorej nie ma ?!
moze mi ktos wyjasnic jak to sie stalo, ze wiadmosc, ktora napisalam wcielo? tzn. mam ja w swojej "historii" - ale nie ma jej w watku na ktory odpowiadalam???!!!
Czytaj dalej
Jedno- i dwulatki
Kolanka????
Mam pytanko. Jak wyglądają kolanka u dzieci raczkujących?? Macio mój ma bardzo obite, takie trwałe siniaki. Czy to normalne? Wszystkie raczkujące dzieciaki tak mają? Miałam nadzieję, że to zejdzie, jak
Czytaj dalej