6-latki obowiązkowo do szkoły- na jakim etapie ustawa?

nie jestem w stanie na bieżąco śledzić informacji więc może ktoś mnie uświadomi
muszą iść obowiązkowo od 2012 roku czy nie?
odroczyli obowiązek 6 latków?

pogubiłam się a jest to dla mnie istotne

Strona 2 odpowiedzi na pytanie: 6-latki obowiązkowo do szkoły- na jakim etapie ustawa?

  1. Zamieszczone przez Mama i Jaś
    Dzieci czytają już czytanki zaczęły w pierwszym miesiącu nauki (oczywiście czytają te co umieją reszta słucha i uczy się w tym czasie składać wyrazy

    Stan na dzień: 17 października 2011
    Moj 6 latek w 1 klasie:

    – nie czytają
    – poznali dopiero litery: o, a, l, i
    – głownie się bawią
    – malują
    – mają dużo prac usprawniających i ćwiczących ręce do pisania
    – piszą poznane literki i rysują szlaczki
    – dodają, odejmują w zakresie do 10
    – przeliczają, dzielą, szukają cześci wspólnej zbiorów (w zakresie do 10. np. 10 kaczek)

    dzieci które wyskakują ponad poziom/mają jakieś problemy itp:

    – dostają do domu specjalne ksiązki do czytania (dla tych czytających)
    – dostajądo domu róznego typu materiały na ksero – a to usprawniające ręke, a to do głoskowania itp itd.

    • Zamieszczone przez Mama i Jaś

      No i co do tego programu nauczania. Kas Tak miało być aby był dostosowany do 6-latków. Niestety (w mojej opinii i z tego co czytam, obserwuje, pytam ) jak ktoś wnikliwie się mu przyjrzy zobaczy że program wygląda tak że dwa lata są wrzucone w rok. Ja znam troje sześciolatków w tym roku w pierwszej klasie dwoje z bliskiej rodziny i jedno dziecko koleżanki. Dopytuje często co robią. Dzieci czytają już czytanki zaczęły w pierwszym miesiącu nauki (oczywiście czytają te co umieją reszta słucha i uczy się w tym czasie składać wyrazy – mój ogromny szacunek dla pani która jest w stanie ogarnąć takie dzieci z ogromną różnica poziomu i każdemu w równym stopniu poświecić czas nie krzywdząc nikogo). Oczywiście piszą liczą itp. Ale tutaj chyba najbardziej kompetentna byłaby wypowiedź nauczyciela klas 1-3 czy program faktycznie jest obniżony i dostosowany do wieku. Tym bardziej ze obecnie różnica wieku w jednej klasie w skrajnej sytuacji może dochodzić do 2 lat. Siedmiolatek urodzony w styczniu i sześciolatek z grudnia.

      Mam obecnie dzieci w pierwszej i drugiej klasie idące nowym programem i uwierz mi program jest dostosowany do sześciolatka. Przez pierwszy miesiąc w zasadzie nie wyszli poza to co robili w przedszkolu w pięciolatkach. Dodam, że znam także program zerówki przed reformą (córka miała odroczony obowiązek szkolny i szansę zapoznania się ze starą i nową zerówką i nową pierwszą klasą) i fakt w zreformowanej pierwszej klasie robi się trochę więcej niż w starej zerówce ale niewiele, a godzin dydaktycznych w pierwszej klasie jest więcej niż było w starej zerówce i czasu na realizację starcza.
      A różnice wieku w obu klasach wynoszą nawet 3 lata – szkoła integracyjna.

      Realnym problemem jest niedostosowanie szkół i tu się kłócić nie będę bo przeciętny sześciolatek jakby nie liczyć emocjonalnie jest mniej dojrzały niż siedmiolatek i gorzej sobie będzie radził z wyzwaniem jakim może być kiepsko działająca szkoła.

      • Zamieszczone przez Agneska
        Ja akurat byłabym zachwycona, gdyby czytały (czytające), ale u nas nic, pisanie zaczęło się od paźdz., to b. wiele zależy od n-la, moja świetnie czyta (jak na swój wiek, oczywiście) ale tylko w domu…
        Z tą różnicą wieku też potwierdzam: córunia właśnie za moment skończy 6 lat starsi 1,5 roku co najmniej też są w klasie.

        U nas czyta pani prosząc także o pomoc dzieci, które umieją czytać. Jak już pisałam u nas różnica wieku to nawet prawie trzy lata – jest dziecko z 2003 r i mój “ekstremista” z grudnia 2005. I też sobie radzi. I każdą literkę w pocie czoła kaligrafuje. I towarzysko nie odstaje.
        No to się pochwaliłam.

        • Zamieszczone przez Vinga
          No to ja powiem z osobistego doświadczenia. Antek jest 6-latkiem w pierwszej klasie, dzieci nie czytają, uczą się literek. W październiku mieli zadania, z którymi radziła sobie również Klara (5 lat kończy pod koniec października), nie są opóźnieni, idą z podręcznikiem. Od początku października zaczynają pisać, do tej pory wprowadzone literki A i M, oraz cyfry 1,2,3… Wcale nie widzę, by program nie był przystosowany do dzieci 6-letnich…

          U nas tak samo 🙂
          J. sześciolatka radzi sobie bez problemów
          I też pracujemy na “Razem w szkole” 🙂

          Zamieszczone przez Vinga
          No to znaczy się masz super zdolne dziecko :). Mój Antek też z rocznika 2005 w pierwszej klasie, i radzi sobie bardzo dobrze, nawet emocjonalnie się ogarnął, ale on z lutego, więc mu i tak łatwiej… Obawiam się tylko o tą moją Klarę, bo to maksymalistka… już teraz mamy w domu problemy, bo się złości, że czegoś nie umie tak jak Antek, a on prawie 2 lata starszy od niej i dodatku taki “do przodu”…

          I tu też się mogę podpisać 😀
          J. też z lutego 😉

          • Zamieszczone przez kas
            U nas czyta pani prosząc także o pomoc dzieci, które umieją czytać. Jak już pisałam u nas różnica wieku to nawet prawie trzy lata – jest dziecko z 2003 r i mój “ekstremista” z grudnia 2005. I też sobie radzi. I każdą literkę w pocie czoła kaligrafuje. I towarzysko nie odstaje.
            No to się pochwaliłam.

            No i brawo 🙂

            • Zamieszczone przez Asik.
              No i brawo 🙂

              Dziękuję 🙂

              • Zamieszczone przez kas
                U nas czyta pani prosząc także o pomoc dzieci, które umieją czytać. Jak już pisałam u nas różnica wieku to nawet prawie trzy lata – jest dziecko z 2003 r i mój “ekstremista” z grudnia 2005. I też sobie radzi. I każdą literkę w pocie czoła kaligrafuje. I towarzysko nie odstaje.
                No to się pochwaliłam.

                O-żesz-kurcze, grudzień! Hardcorowo. A skoro nie odstaje towarzysko, tzn. dostosowany. Super!

                • Mój 6-latek chodzi do zerówki w przedszkolu i jestem zadowolona. Znajomi mi radzili, żeby posłać go do 1 klasy, ale nie zdecydowałam się i nie żałuję.

                  • To i ja się wypowiem:-)

                    mój 6cio latek /lipiec/ poszedł do pierwszej klasy – absolutnie uważam, że to była najlepsza decyzja jaką mogłam podjąć.

                    moja jeszcze 4latka /30 listopad:D/ chodzi do zerówki w szkole i tu również nie widzę powodu do zmartwień, bo Mała rewelacyjnie sobie radzi z nauką łącznie z porannym wstawaniem i wędrówką do autobusu szkolnego o 6.45…

                    Jednak gdybym we wrześniu miała wybór – zostawiłabym Małą w domu – nie puszczałabym jej do przedszkola, uważam, że emocjonalnie potrzebuje tego roku spędzonego w domu… Teraz, nie wiedzę sensu, aby powtarzać klasę w zerówce, dlatego puszczę ją do pierwszej klasy po wakacjach…

                    • Zamieszczone przez mamia

                      Jednak gdybym we wrześniu miała wybór – zostawiłabym Małą w domu – nie puszczałabym jej do przedszkola, uważam, że emocjonalnie potrzebuje tego roku spędzonego w domu…Teraz, nie wiedzę sensu, aby powtarzać klasę w zerówce, dlatego puszczę ją do pierwszej klasy po wakacjach…

                      Z tego co wyczytałam na stronie ministerstwa oraz w gazecie prawnej chyba w poniedziałek, dzieci pozostające w zerówce drugi rok czyli nasze obecne 5 latki, które nie pójdą do szkoły od września 2012 nie będą powtarzać programu. Będą miały inny rozszerzony program dostosowany do ich wieku i potrzeb. Także i o tym pomyślano aby 2 lata maluchy nie uczyły się tego samego. Jak dla mnie zmienia to postać rzeczy diametralnie bo jednak nauka innych rzeczy a nie powtórka sprawia iż drugi rok w zerówce nie musi być zmarnowany a może okazać się rozwijającym i kontynuującym przygotowanie do szkoły.

                      Przekopiowane ze strony MEN

                      Jeszcze przez dwa lata sześciolatki w pierwszej klasie zgodnie z wolą rodziców
                      Dodany: 24 listopada 2011, uaktualniony: 24 listopada 2011

                      Od września naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych rozpoczęło około 20% wszystkich dzieci sześcioletnich. W obecnym roku szkolnym sześciolatki uczęszczają do blisko 90% szkół podstawowych lub oddziałów przedszkolnych funkcjonujących w szkołach. Niektóre szkoły potrzebują jednak więcej czasu na włączenie się w realizację tej części reformy systemu oświaty.

                      Aby umożliwić samorządom odpowiednie przygotowanie wszystkich szkół, biorąc jednocześnie pod uwagę oczekiwania rodziców i chcąc zapewnić jak najszerszy udział dzieci pięcioletnich w wychowaniu przedszkolnym, Minister Edukacji Narodowej przekazuje do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakładający:

                      1. Przedłużenie o dwa lata okresu, w którym rodzice podejmują decyzję o rozpoczęciu przez dziecko sześcioletnie edukacji szkolnej. Oznacza to, że o rozpoczęciu nauki w szkole dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007 nadal decydować będą rodzice,

                      2. Objęcie obowiązkiem szkolnym wszystkich dzieci sześcioletnich od 1 września 2014 roku. Oznacza to, że dzieci urodzone w 2008 roku i w latach kolejnych będą rozpoczynały naukę w szkole w wieku sześciu lat.

                      Dzieci pięcioletnie nadal będą objęte obowiązkiem uczestnictwa w wychowaniu przedszkolnym.

                      Dzieci urodzone w latach 2006 i 2007, które – zgodnie z decyzją rodziców – nie rozpoczną nauki w szkole w wieku sześciu lat, będą nadal uczęszczać do przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych w szkołach.

                      Dla tych dzieci nauczyciele wymienionych placówek opracują program, rozszerzający zdobytą wcześniej wiedzę i umiejętności, który będzie uwzględniał ich potrzeby rozwojowe.

                      W podjęciu decyzji o zapisaniu sześciolatka do klasy pierwszej rodzicom pomoże informacja o poziomie przygotowania dziecka do edukacji szkolnej, przygotowana przez nauczyciela w przedszkolu.

                      Wydłużenie do 2014 roku terminu wprowadzenia obowiązku nauki dla sześciolatków umożliwi samorządom skorzystanie m.in. ze środków przeznaczonych na realizację rządowego programu?Radosna szkoła”.

                      Cywilizacyjna zmiana, jaką jest jak najwcześniejsze objęcie dzieci zorganizowaną edukacją, zapewnia im szybszy rozwój, wcześniejsze odkrywanie ich talentów i korygowanie ewentualnych deficytów. Chcemy, aby pod tym względem polskie dzieci miały warunki porównywalne z ich europejskimi rówieśnikami. W większości krajów europejskich naukę podejmują dzieci sześcioletnie i młodsze np. od 4. roku życia w Irlandii Północnej i Luksemburgu; od 5. roku życia w Anglii, Holandii, na Łotwie, w Szkocji, Walii i na Węgrzech; od 6. roku życia w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, na Litwie, w Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii i we Włoszech.

                      Znasz odpowiedź na pytanie: 6-latki obowiązkowo do szkoły- na jakim etapie ustawa?

                      Dodaj komentarz

                      Angina u dwulatka

                      Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                      Czytaj dalej →

                      Mozarella w ciąży

                      Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                      Czytaj dalej →

                      Ile kosztuje żłobek?

                      Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                      Czytaj dalej →

                      Dziewczyny po cc – dreny

                      Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                      Czytaj dalej →

                      Meskie imie miedzynarodowe.

                      Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                      Czytaj dalej →

                      Wielotorbielowatość nerek

                      W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                      Czytaj dalej →

                      Ruchome kolano

                      Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                      Czytaj dalej →
                      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                      Logo
                      Enable registration in settings - general