Agresja dziecka

Hej kochani.. Mam nadzieję, że ktoś mi tutaj pomoże! Mam troje dzieci, bliźniaki Marcel i Ksawery 4 miesiące i Oliwka 5 lat. Córka od jakiegoś czasu stała się agresywna, a wcześniej tak nie było. Młodszym dokucza, celowo budzi je. Chyba mi na złość. Jak jej czegoś zabraniam to bardzo się denerwuje, bije, gryzie, kopie, krzyczy , psuje swoje zabawki. W przedszkolu zaczęła zachowywać się podobnie, zabiera dzieciom zabawki, nie bawi się razem z resztą. Dlaczego tak jest, skąd taka zmiana? Przecież była grzeczna, nikt się na nią nie skarżył w przedszkolu. W domu też nie miałam z nią większych problemów.. nie mam już siły wkoło ją upominać, żeby tak nie robiła, bo to ?jak grochem o ścianę? Co mam robić? Ma ktoś podobny problem? Pomóżcie, Kasia

28 odpowiedzi na pytanie: Agresja dziecka

problemywych542 Dodane ponad rok temu,

Witaj Kasiu!

Bardzo dobrze, że nie lekceważysz przejawów agresji u córeczki i od razu reagujesz. Aż mnie zmroziło jak przeczytałam, że córeczka Cię uderzyła! Nie możesz pozwalać na takie sytuacje. Uderzyła Ciebie, może uderzyć również Twoje maleńkie dzieci! Jeśli Cię uderzy powiedz: Nie będę z tobą rozmawiać, ani bawić się, bo mnie bijesz. Ten komunikat działa na dziecko bardzo skutecznie. Dlaczego bije? Bije, bo się niczego nie obawia. W tej sytuacji córka powinna się bać Twojego gniewu, a tego nie robi, więc pozwala sobie na dużo. Oliwka musi znać granice i konsekwencje ich przekroczenia. Jeśli popsuję zabawkę celowo to koniecznie musi ponieść konsekwencję swojego czynu i odkupić nową z własnego kieszonkowego. Nie może swoich nerwów w żadnym przypadku odreagowywać na Tobie, ani na dzieciach w przedszkolu!

kasiam3 Dodane ponad rok temu,

Mnie też to przeraża, dlatego tu piszę. Chociaż będę wiedzieć jak mam odeprzeć atak, kiedy znowu córa coś takiego matce wywinie… Tyle, że się boję, bo do niej nic nie dociera jak mówię, żeby tak nie robiła. Chce żebym całą uwagę zwróciła na nią, tylko z nią się bawiła, a najlepiej zapomniała mojej pozostałej dwójce maluchów, które potrzebują bardzo dużo opieki.

problemywych542 Dodane ponad rok temu,

Moim zdaniem problem agresji u Twojej córki nasilił się poprzez pojawienie się młodszego rodzeństwa. Być może skupiliście bardzo dużo uwagi na bliźniakach, a zbyt mało na Oliwce. Poczuła się zagrożona, odtrącona. Może oczekiwaliście od niej nagle dorosłości. Odczuła wtedy zazdrość, nagłą utratę swojej pozycji w rodzinie i sercu rodziców. Dlatego w taki sposób próbuje zwrócić na siebie waszą uwagę. Jak dużo czasu spędzasz z córką?

kasiam3 Dodane ponad rok temu,

Masz rację…. Czasu tylko z nią tak naprawdę to niewiele. Ale nawet nie wiesz bardzo ciężko jest pogodzić opiekę nad maluchami, a zabawą i nauką z Oliwką. Ona mogłaby bawić się cały dzień, jest pełna energii, a my nie możemy, bo inne obowiązki czekają. Staramy się z mężem spędzać więcej czasu z nią ale nie jest to takie proste. Mąż pracuje , w domu jest tylko co drugi dzień wieczorami, przeważnie bardzo zmęczony. Ja w ciągu dnia zajmuję się młodszymi dziećmi, a czas spędzam z Oliwką jak one śpią.. Nie mam już siły i nie mam pojęcia co zrobić… Myślisz, że w ten sposób ona chce nam udowodnić, że jest i nas potrzebuje? Co mam zrobić, żeby wiedziała, że dalej ją kochamy i jest dla nas tak samo ważna jak przed pojawieniem braci?

problemywych542 Dodane ponad rok temu,

Tak. Myślę, że córka tak stara się Wam to przekazać. Rozumiem, jak ciężko Wam jest wszystko pogodzić, ale musicie poświęcać jej więcej czasu, aby problemy agresji nie narastały.

Jeśli masz kogoś niedaleko do pomocy, np. rodziców to oddaj dzieci chociaż na jeden, dwa dni w tygodniu do nich, by się zajęli bliźniakami, a Ty spędź ten czas z córką. Pokaż jej w ten sposób, że się nią interesujesz i nie odtrącasz jej. Tak teraz jest, że rodzice coraz mniej czasu poświęcają wychowaniu dzieci, a one jak zawsze oczekują od rodziców akceptacji, poczucia bezpieczeństwa, miłości i ciepła. Jeśli tego kontaktu jest za mało, dziecko przestaje czuć się kochane i chronione, a wtedy rodzą się problemy natury emocjonalnej. Aby uniknąć przeżywania smutku i żalu, staję się agresywne i złe na cały świat. Bądź przy niej!

kasiam3 Dodane ponad rok temu,

Porozmawiam z rodzicami, ale nie wiem czy się zgodzą. Oni też mają swoje życie i obowiązki. Ale w głębi serca mam nadzieję, że pomogą… Czy te problemy mogą występować jedynie przez pojawienie się młodszych dzieci? Jakie mogą być przyczyny takich zachowań jak ma moja córka? Może jeszcze coś się dzieje, a ja o tym nie wiem. Boje się o nią 🙁

problemywych542 Dodane ponad rok temu,

Trzymam kciuki, żeby pomogli! Kto jak nie rodzice 🙂

Oczywiście, że nie. Przyczyn może być więcej, a jedną z nich brak wytyczonych jasnych zasad i norm. Zawsze zwracasz uwagę Oliwce, kiedy robi coś źle? Pewnie starasz się, ale czasami tego nie robisz, myśląc, że sama to odkryje, że to już powinna wiedzieć. Małe dzieci potrzebują wsparcia dorosłych i nie można zostawić ich samych z konfliktami i rywalizacją. Jasno określone normy i zasady budują bezpieczeństwo wokół dziecka. Pobłażliwość rodziców/wychowawców, brak treningu do życia z zasadami, może być źródłem przemocy. Rodzic, który nie stawia wymagań, nie odmawia, nie wyraża opinii, nie wymaga też tego od dziecka. Dziecko naruszając zasady nie ponosi konsekwencji i stoi wtedy na stanowisku „ja chcę, więc muszę to dostać/mieć” i gdy znajdzie się w sytuacji ograniczającej swobodę, będzie agresywnie naruszało te zasady czyli biło, kopało, gryzło itp.

karolla212 Dodane ponad rok temu,

Ja uważam, że dziecku trzeba sprzedać klapsa bo inaczej się nie nauczy !

problemywych542 Dodane ponad rok temu,

Co to to nie! Nie jestem za karami cielesnymi. Dzieci boją się bicia, gdyż powoduje ból czy pozostawia kompromitujące ślady na ciele… Bicie poniża godność dzieci, upokarza je, widzą wtedy swoją niemoc i bezsilność. Kara fizyczna nie tylko zostawia ślady na ciele ale również sieje spustoszenie w psychice dziecka. Następstwem bicia są różnego rodzaju nerwice, lęki, dokuczanie zwierzętom, agresja zwłaszcza wobec słabszych… Można ukarać w inny sposób, ale przez bicie stanowczo nie.

problemywych542 Dodane ponad rok temu,

Najłatwiej jest ukarać dziecko jak coś zbroi sprzedając mu klapsa ale tak nie można:Nie nie:

Jak ukarać w inny sposób? Stosować kary pedagogiczne! One nie poniżają godności karanego i karzącego, a ich jedynym celem jest poprawa postępowania dziecka, a o to właśnie nam chodzi. Karą naturalną jest to, że dziecko nie posłuchało się rodzica i zrobiło sobie krzywdę, np. biegało mimo upomnień i uderzyło się, niegrzecznie odezwało się więc musi przeprosić, zniszczyło komuś zabawkę więc musi oddać własną, bądź odkupić z własnego kieszonkowego. Kara naturalna ma ograniczone możliwości stosowania, jest konsekwencją winy. Dzieciom trzeba pokazywać konsekwencje niewłaściwego zachowania, np. dziecko nie odrobiło lekcji to nie może wyjść na podwórko do kolegów się pobawić; zaniedbany obowiązek więc nie ma przyjemności.
Bardzo skuteczna kara dla dziecka – wyrażanie swego smutku i zawodu dla zachowania dziecka czy też milczenie rodziców. Trzeba wprowadzać właśnie takie kary, a nie bić dziecko. O takie kary dziecko nie ma pretensji do rodziców, ponosi naturalne konsekwencje własnych poczynań.

Dobór kar powinien zależeć od winy dziecka, okoliczności przewinienia, psychiki dziecka i jego wieku. Kary należy stosować z troską, aby osiągnęły swój cel i poprawiły winnego.
Kochający rodzic, „mądry” opiekun, wychowawca zna dziecko i wie, co bardziej w jego wychowaniu skutkuje odpowiednio dobrana nagroda czy w przemyślany sposób dobrana kara, nie poniżająca godności dziecka.

kasiam3 Dodane ponad rok temu,

Hej, dziękuję bardzo za tak wyczerpującą odpowiedz i pomoc 🙂 też jestem zdania że nie należy bić dzieci ale czasem naprawdę mam ochotę dać Oliwce porządnego klapsa. 🙁 dodam że dziś była wyjątkowo spokojna, włączyłam jej ulubione bajki i mogłam się trochę zająć domem i chłopcami.

karolla212 Dodane ponad rok temu,

Ja nadal uważam, że czasem powinno się dać klapsa bo co innego dotrze bardziej dosadnie do dziecka niż ból ?

problemywych542 Dodane ponad rok temu,

Oglądała bajki sama? Nie oglądałaś razem z nią??

problemywych542 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Karolla212:Ja nadal uważam, że czasem powinno się dać klapsa bo co innego dotrze bardziej dosadnie do dziecka niż ból ?

Okej, masz rację. A wiesz jakie będą tego skutki w przyszłości? Pomyśl. Teraz Oliwka jest mała i nie odpowie na atak ale ciekawe co będzie za kilka lat… Będzie szanować swoją matkę??

kasiam3 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez problemywych542:Oglądała bajki sama? Nie oglądałaś razem z nią??

Nie miałam czasu, musiałam się zająć bliźniakami, bałaganem w domu i obiadem. Moja jedyna rada na jej wybryki to kanał dziecięcy z bajkami carton network czy dysney xd 🙂 i mam trochę spokoju

problemywych542 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez kasiam3:Nie miałam czasu, musiałam się zająć bliźniakami, bałaganem w domu i obiadem. Moja jedyna rada na jej wybryki to kanał dziecięcy z bajkami carton network czy dysney xd 🙂 i mam trochę spokoju

Moim zdaniem jeśli nie kontrolujesz tego co ogląda Twoje dziecko to robisz bardzo duży błąd. W tych bajkach może być dużo agresji, chodź mogłoby się wydawać, że jest inaczej. Poza tym nie wiesz czy córka na pewno je ogląda czy skacze po innych kanałach i ogląda inne programy, filmy, w których mogą być ukazywane sceny agresji. Takie sceny są trudne do przyjęcia przez dziecko i mogą zostawiać uraz.

kasiam3 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez problemywych542:Moim zdaniem jeśli nie kontrolujesz tego co ogląda Twoje dziecko to robisz bardzo duży błąd. W tych bajkach może być dużo agresji, chodź mogłoby się wydawać, że jest inaczej. Poza tym nie wiesz czy córka na pewno je ogląda czy skacze po innych kanałach i ogląda inne programy, filmy, w których mogą być ukazywane sceny agresji. Takie sceny są trudne do przyjęcia przez dziecko i mogą zostawiać uraz.

oo, nie pomyślałam że to może mieć zły wpływ? czyli co twoim zdaniem w tej sytuacji powinnam robić bo już się pogubiłam :/

problemywych542 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez kasiam3:oo, nie pomyślałam że to może mieć zły wpływ? czyli co twoim zdaniem w tej sytuacji powinnam robić bo już się pogubiłam :/

Przede wszystkim powinnaś kontrolować co ogląda Twoje dziecko i oglądać razem z nim.

problemywych542 Dodane ponad rok temu,

Na podsumowanie :

Mam propozycję co do zmniejszenia tych zachowań agresywnych, a nawet ich całkowitej eliminacji. Doskonałym narzędziem będzie bajka psychoedukacyjna czyli bajka, której celem jest wprowadzenie zmian w zachowaniu dziecka. Bohater tej bajki ma problem podobny do tego, który występuje u dziecka. Poprzez bajkę dziecko zdobywa doświadczenia, uczy się, jakie wzory zachowań trzeba zastosować, poszerza swoją samoświadomość. Sprzyja to uczeniu się postępowania w trudnej sytuacji. Koniecznie porozmawiaj z wychowawczynią córki i zaproponuj przedstawienie problemu w przedszkolu w formie bajki psychoedukacyjnej, np. Szczeniaczek Dino. Znajdziesz ją w internecie pod adresem: [Zobacz stronę] . Jeśli Pani w przedszkolu nie wyrazi zgody to przedstaw bajkę córce w domu. A lektura, którą polecam dla Ciebie to Agresja nowe tabu? Jespera Jull.

problemywych542 Dodane ponad rok temu,

Na podsumowanie: Mam propozycję co do zmniejszenia tych zachowań agresywnych, a nawet ich całkowitej eliminacji. Doskonałym narzędziem będzie bajka psychoedukacyjna czyli bajka, której celem jest wprowadzenie zmian w zachowaniu dziecka. Bohater tej bajki ma problem podobny do tego, który występuje u dziecka. Poprzez bajkę dziecko zdobywa doświadczenie, uczy się jakie wzory zachowań trzeba zastosować, poszerza swoją samoświadomość. Sprzyja to uczeniu się postępowania w trudnej sytuacji. Koniecznie porozmawiaj z wychowawczynią córki i zaproponuj przedstawienie problemu w przedszkolu w formie bajki psychoedukacyjne, np. Szczeniaczek Dino. Znajdziesz ją w internecie pod adresem:[Zobacz stronę]. Jeśli Pani w przedszkolu nie wyrazi zgody to przedstaw bajkę córce w domu. Lektura którą polecam dla Ciebie to Agresja nowe tabu? Jespera Jull.

kasiam3 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez problemywych542:Na podsumowanie: Mam propozycję co do zmniejszenia tych zachowań agresywnych, a nawet ich całkowitej eliminacji. Doskonałym narzędziem będzie bajka psychoedukacyjna czyli bajka, której celem jest wprowadzenie zmian w zachowaniu dziecka. Bohater tej bajki ma problem podobny do tego, który występuje u dziecka. Poprzez bajkę dziecko zdobywa doświadczenie, uczy się jakie wzory zachowań trzeba zastosować, poszerza swoją samoświadomość. Sprzyja to uczeniu się postępowania w trudnej sytuacji. Koniecznie porozmawiaj z wychowawczynią córki i zaproponuj przedstawienie problemu w przedszkolu w formie bajki psychoedukacyjne,[ciach reklama].

Dziękuję bardzo za pomoc 🙂 spróbuję zastosować twoje rady mam nadzieje że pomogą 🙂 Pozdrawiam

problemywych542 Dodane ponad rok temu,

Ja również mam taką nadzieję. Pozdrawiam serdecznie 🙂

maria08 Dodane ponad rok temu,

Agresja może brać się z przedszkola czy szkoły, moje dziecko z początku brało złe wzorce od dzieci, ważna jest rozmowa z dzieckiem.

edyta1991 Dodane ponad rok temu,

Popieram wpisy odnoszące się do przyczyn takiego zachowania u córki. Również jestem zdania, iż jest ono konsekwencją zbyt małej ilości poświęconego córce czasu i uwagi, co za tym idzie niezaspokojenie pewnych potrzeb emocjonalnych. Poradziłabym Pani poświęcić córce przynajmniej godzinę dziennie, żeby nie czuła się odepchnięta czy też samotna. Poświęcić dziecku więcej uwagi, pobawić się z nim, trochę poprzytulać, żeby czuło się kochane. Poleciłabym do przeczytania książkę Pani Joanny Danilewskiej „Agresja u dzieci- szkoła porozumienia”jest to książka o problemach, pomaga jak wpłynąć na dziecko agresywne.

gosia1234s Dodane ponad rok temu,

Również uważam, że przyczyną takiej zmiany zachowania jest pojawienie się rodzeństwa. Pani córka w taki sposób pokazuje, że potrzebuje więcej zainteresowania i czułości ze strony rodziców. Aby problem się nie nasilił, trzeba zaspokoić te potrzeby. Proszę spędzać więcej czasu z córką, często powtarzać, że kocha Pani jednakowo wszystkie dzieci. Zazdrość córki mogą zmniejszyć opowieści o tym, jak ona sama była niemowlęciem. Historie warto nasycić humorem i zabawnymi anegdotami.

panirada Dodane ponad rok temu,

Witaj,
Sądząc po tym co piszesz faktycznie jej zachowanie może wynikać z pojawienia się rodzeństwa oraz trochę z zaniedbania oraz braku czasu. W sytuacji kiedy w rodzinie pojawia się nowy członek rodziny, w tym przypadku pojawiła się dwójka to starsze dziecko odczuwa same straty. Odbiera mu się taką wręcz pozycję oczka w głowie rodziców, ich całą uwagę, czas czy możliwość swobodnej zabawy. Problem ten należałoby przemyśleć dużo wcześniej, kiedy to jeszcze bliźniaków nie było na świecie, należałoby rozmawiać i uświadamiać córkę o pojawieniu się nowych członków rodziny. Teraz ważne jest aby nie koncentrować swojej uwagi tylko na bliźniakach, należałoby nadrobić ten troszkę stracony czas i uświadamiać córkę w tym, że nadal jest dla Ciebie najważniejsza, poświęcać jej uwagę i czas – w tym czasie bliźniakami mógłby zająć się ktoś innych z rodziny. Proszę zabrać córkę na lody, do kina, na spacer, aby nie czuła się odrzucona. Należy rozmawiać z córką, 5 -letnie dziecko jest już naprawdę w stanie zrozumieć wiele, nie wolno zbywać tego małego człowieka i odsyłać do oglądania telewizji. Dobrym rozwiązaniem może być też angażowanie córki w takie proste domowe czynności, a także pomoc przy opiece nad bliźniakami. Poczuje się wtedy potrzebna i doceniona, należy córkę chwalić za swoje dobre zachowanie.
Należałoby przemyśleć całą sytuację ponieważ z czasem problem może się pogłębić.

lusterko Dodane ponad rok temu,

Witaj,

Przejaw takiego zachowania Twojej córki może wynikać z tego, iż jest zazdrosna o swoich młodszych braci. Wcześniej gdy była sama, całą Twoją uwagę skupiała na sobie. Byłaś tylko dla niej. Teraz tą uwagę musisz skupiać również na swoich synach, którzy wymagają większej pomocy niż ona. Może czuć się przez to niekochana. Dziecko w tym wieku nie rozumie wielu spraw. Jednakże moim zdaniem po pierwsze powinnaś przeprowadzić z nią rozmowę. Zapytać dlaczego tak się zachowuje i wytłumaczyć obecny stan w którym się znajdujecie. Po drugie jeśli się bije, gryzie itp zwróć jej kilkakrotnie uwagę. Jeżeli uwagi nie skutkują zmianą zachowania na lepsze, przeznacz 1 pomieszczenie na karę dla dziewczynki w Twoim mieszkaniu i zaprowadź tam ją. Zapytaj ją czy wie za co dostała karę i wytłumacz jej dlaczego musi tutaj zostać i jak długo. Dopóki Oliwka nie przemyśli swojego zachowania i nie przyjdzie i nie przeprosi, nie może wyjść z pokoju. Najlepiej również stworzyć kontrakt czego nie wolno robić. Zróbcie to razem, by Oliwka była świadoma konsekwencji jeśli złamie któryś z punktów zawartych w kontrakcie, które też możecie wypisać na oddzielnej kartce. Również możecie wypisać nagrody. Najlepiej aby Oliwka się podpisała. Powieście je w widocznym miejscu aby dziewczynka je widziała. Moim zdaniem możesz kupić plastikowe, duże, przeźroczyste pudło. Przeznacz je do kolejnej kary. Jeżeli złamie jakiś punkt zawarty w kontrakcie, wsadź do pudełka zabawkę, którą najbardziej lubi. Nie dostanie jej dopóki nie poprawi swojego zachowania. W swoich decyzjach powinnaś być konsekwentna i nie uginać się. Myślę jednak również byście z mężem poświęcili Oliwce trochę czasu, by nie czuła osamotnienia. Niech poczuje się również ważna w waszym życiu. 4- miesięczne dzieci w trakcie dnia również śpią. Ten czas możecie przeznaczyć córce.
Chciałabym również polecić Ci książkę „Zaburzenia życia uczuciowego dziecka problemem rodziny- jak pomóc rodzinie i dziecku” Anna Kozłowska.
Myślę że powinna Ci pomóc choć w części w rozwiązaniu problemu z Oliwką.

Pozdrawiam

agata Dodane ponad rok temu,

Dzień Dobry,
Uważam, że agresja Oliwki mogła być przyczyną pojawienia się w domu młodszego rodzeństwa i w ten sposób dziewczynka chce zwrócić na siebie Pani uwagę. Niech Pani się zastanowi jak przygotowała swoją córkę na wieść o powiększeniu rodziny. Myślę, że najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest poświęcenie trochę uwagi córce, uświadomić jej jak ważne miejsce zajmuje w rodzinie i w Pani sercu. Polecam także tworzyć harmonogram dnia, tak aby Oliwia w nim uczestniczyła, angażować ją do zadań tak aby czuła, że jest Pani potrzebna.

Znasz odpowiedź na pytanie: Agresja dziecka?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jedno- i dwulatki
problem z dwulatkiem:(
Mam problem z moim 2,5 letnim synem. Od pewnego czasu próbuje wymuszać wszystko płaczem i krzykiem. Gdy mu czegoś zabraniam- wpada w histerię. Co robić? pomocy:(
Czytaj dalej
Mam z dzieckiem taki problem
ZAZDROŚĆ
POMOCY! Natalka odpieluchowana już przeszło pół roku temu. Od 2-3tygodni zaczęła mi sikać w gacie. Zauważyłam zależność. Jeśli zajmuję się "bardziej" Michem idzie do siebie do pokoju i się zleje. Pisząc
Czytaj dalej