Nie mówi nic!!!

Witam serdecznie, widziałam że już podobny temat się ukazał, ale w międzyczasie zszedł na inne choroby. Proszę podpowiedzcie mi bo już mi się to śni po nocach. Mój drugi synek ma w tej chwili 18 miesięcy i nic nie mówi: wydaje tylko dźwięki ściśle nieokreślone. Mam jeszcze starszego synka który jest o 1,5 roku starszy i on wszyskto robił szybko: gugał, siedział, wstawał, chodził. Mój drugi synek dopieroi 2 miesiące temu zaczął chodzić. Nie mówi ani mama, jedynie ze jednozgłoskowych wyrazów to: tatata, bababa i to wszysktyo a tak tylko dźwięki (czasami jak głuchonieme osoby tak jakby chciał coś powiedzieć sili się i nic). Staram się nie patzreć na niego przez przymat pierwszego dziecka. Byłam u laryngologa, który żadnych nieprawidłowości w uszach nie zauważył, badania przesiewowe słuchu wyszło w porządku, u audiologa też niewiele wyszło bo był przeziębiony, ale ja widzę że on słyszy, różne dźwięki. BYłam u osoby któa zajmuje się integracją sensoryczną i ona twierdzi że on nie przeszedł okresu gugania czy jakoś tak – a fakt jest że chyba ne przeszedł albo ja nie zwracał aż tak szczeólnej uwagi.
Co mam robić. CZy czekać jeszcze, pozwolić mu iść własnym rytmem, bo w sumie to nie wiem nawet do jakiego lekarza /specjalisty powinnam sie udać. U pediatry jak powiedziałam o swoich obawach toi powiedziała że się czepiam dziecka i żeby mu dać spokoj (chłopiec jest bardzo bardzo otwarty, zresztą chodzi do żłobka i lgnie do wszysktich) i co ja bym chciała żeby mówił, że ma jeszcze czas. Inny pediatra powiedziałą, że to faktycznie niepokojące. I tyle. A ja z nim śpiewam, klaskam robię naprawdę dużo żeby jakoś pobudzić go, ale już nie wiem co mam robić.
POzdrawiam i prosze o jakieś wskazówki
Rimolka

34 odpowiedzi na pytanie: Nie mówi nic!!!

 1. Nie wiem rzeczywiście dziwne to trochę. A jesteś pewna że on słyszy? Jak robisz hałas albo krzykniesz (gdzieś z boku żeby cię nie widział) to reaguje? Podskoczy, przestraszy się?
  Bawi się grającymi zabawkami i włącza melodyjki? Czy próbuje tańczyć?
  Czy reaguje na swoje imię?
  Ciężko będzie ci doradzić tak na forum bo widzę ze korzystałaś już z pomocy specjalistów. Z tego co widzę to jeszcze nie odwiedziłaś psychologa dziecięcego. Ten pewnie wie więcej niż pediatra.

  • Zamieszczone przez Mimbla.
   Nie wiem rzeczywiście dziwne to trochę. A jesteś pewna że on słyszy? Jak robisz hałas albo krzykniesz (gdzieś z boku żeby cię nie widział) to reaguje? Podskoczy, przestraszy się?
   Bawi się grającymi zabawkami i włącza melodyjki? Czy próbuje tańczyć?
   Czy reaguje na swoje imię?
   Ciężko będzie ci doradzić tak na forum bo widzę ze korzystałaś już z pomocy specjalistów. Z tego co widzę to jeszcze nie odwiedziłaś psychologa dziecięcego. Ten pewnie wie więcej niż pediatra.

   dobre pytanie

   co do rad to faktycznie trochę ciężko opinia audiologa jest ważniejsza niż laryngologa,bo on jedynie spojrzy do buzi i do ucha czy nie ma stanu zapalnego,uszkodzenia itp.przyczyna raczej tkwi gdzieś głębiej…
   A syn rozumie poelcenia? lub np.coś takiego :Ty robisz miauuuu i gdzieś tam ma być kot czy maskotka czy obrazek i zapytaj gdzie jest kotek,albo z psem lub cokolwiek łatwego co zna lub najłatwiejsze polecenie “daj autko,piłkę…”
   Chodzi o to czy dziecko rozumie

   a chodzi o głużenie? gruchanie czy gaworzenie?

   a u logopedy byłaś? nie zawsze późny rozwój motoryczny oznacza późną mowę,córa kuzynki prędzej gadała niż chodziła,nawet nie raczkowała 😉
   Może faktycznie “ma czas” moja siostrzenica na gesty się komunikowała,ale coś tam mówiła.U mojego trochę bardziej mowa rozwinęła się w okolicy 2 urodzin,no i mam wrazenie że zaczął coś rozumieć

   • Idź do dobrego logopedy
    Zaburzenia ekspresyjne mowy lubią przebiegać wraz z “opóźnionym” (daje w w cudzysłów bo tak naprawdę mieści się w normie) rozwojem ruchowym
    A objawy Twojego synka troszkę mogą na to wskazywać
    Wówczas istnieje konieczność terapii logopedycznej jak najszybciej
    Potraktuj mój post jedynie jako przypuszczenie, niekoniecznie tak musi być

    • Zamieszczone przez ciapa
     Idź do dobrego logopedy
     Zaburzenia ekspresyjne mowy lubią przebiegać wraz z “opóźnionym” (daje w w cudzysłów bo tak naprawdę mieści się w normie) rozwojem ruchowym
     A objawy Twojego synka troszkę mogą na to wskazywać
     Wówczas istnieje konieczność terapii logopedycznej jak najszybciej
     Potraktuj mój post jedynie jako przypuszczenie, niekoniecznie tak musi być

     i tak to właśnie jest z tymi dziećmi,nic nie jest wiadomo na 100%

     Ja się kiedyś o to pytałam pierwszą P.logopedę jaką miał mój syn i powiedziała że niby powinien szybciej mówić skoro fizycznie tak strzelił do przodu,ale jak widać to różnie to bywa,bo jak już wspomniałam to znam osoby u których było wręcz odwrotnie.

     Jednak Rimolka każdy doradzi dobrego logopedę 🙂

     • Dziękuję Wam za podpowiedzi. Włącza melodyjki i reaguje na swoje imie. tanczy jak slyszy muzyke – podryguje raczej, reaguje na rozne dzwieki, jak sie podglosni telewizor to potrafi mnsie nawet przestraszyc, reaguje na krzyk etc. moze fakt ze jakichs tam rejestrow jednak nie doslyszy – tego sie boje. Dopiero ostatnio zaczał reagowac na polecenie: daj – wez. Czasami ja wydaje rozne dzwieki i on potrafi je powtorzyc, ale nie potrafi wskazac piesek, kotek, ucho etc. patrzy sie na mnie blagalnie o co mi chodzi.
      Audiologa na pewno jeszcze odwiedze ale jak minie zima i on przestanie zagilany chodzic, bo żłobkowy jest wiec cos tak ciagle potrafi przytargac. Ale mzoe faktycznie logopede odwiedzic nie wiedzialam ze w takim wieku jzu do logopedy mozna sie udac.
      Dziekuje za podpowiedzi.
      Iza

      • Zamieszczone przez Rimolka
       Dziękuję Wam za podpowiedzi. Włącza melodyjki i reaguje na swoje imie. tanczy jak slyszy muzyke – podryguje raczej, reaguje na rozne dzwieki, jak sie podglosni telewizor to potrafi mnsie nawet przestraszyc, reaguje na krzyk etc. moze fakt ze jakichs tam rejestrow jednak nie doslyszy – tego sie boje. Dopiero ostatnio zaczał reagowac na polecenie: daj – wez. Czasami ja wydaje rozne dzwieki i on potrafi je powtorzyc, ale nie potrafi wskazac piesek, kotek, ucho etc. patrzy sie na mnie blagalnie o co mi chodzi. Audiologa na pewno jeszcze odwiedze ale jak minie zima i on przestanie zagilany chodzic, bo żłobkowy jest wiec cos tak ciagle potrafi przytargac. Ale mzoe faktycznie logopede odwiedzic nie wiedzialam ze w takim wieku jzu do logopedy mozna sie udac.
       Dziekuje za podpowiedzi.
       Iza

       mój na “daj” i weź też późno zaczął reagować

       pogrubione-przypomina mi na zachowanie mojego 🙂
       ale teraz ma 28mcy i pokazuje częściej,a powiedz czy on nie jest przypadkiem nadpobudliwy lub ma deficyt uwagi bo to ma duże znaczenie przy tym nie pokazywaniu? Powiem Ci że mój mi się wydawał mało rozumny,na dziecko hmm z niskim ilorazem inteligencji tak fachowo a ciągle mi się wydawało,że dzieci powinni być jak gąbeczki,wchłaniajace prawie wszystkie informacje… Mój nawet nie wie co zrobić gdy powiem “włóż telefon do pudełka” gdy ma to przed sobą bo ma straszny deficyt uwagi,rozproszy go nawet ten stół na którym to stoi hehe,jednak robi to po pokazaniu palcem i mówieniu,nawet jak powtórzymy czynność jakoś 10-20 razy to nie zrobi tego i tak. My mamy za kilka dni badanie mózgu,więc mam nadzieję że coś to wyjaśni. Byłam u psychologa to wydała opinię,że rozwija się prawidłowo i mieści się w normie,więc bystrzak 🙂
       Teraz jednak gdy gdzieś nie dosięga do zabawki to mówię “weź krzesełko i sobie zdejmij” i robi to bo ćwiczymy.U mojego zwykła obserwacja innych nie pomagała. Wcześniej patrzył an mnie z usmeichem i z myślami”co ty babo chcesz”
       Na Waszym przykładzie weź mu palec i dotknij jego ucha i powiedz “tu masz ucho/uszko” i pokaż mu swoje,oczywiście jako zabawa a nie sadzasz dziecko w grobowej ciszy mówiąc “ucho!” a to buzi w uszko,a to zaglądasz do uszka…
       Takie zabawy były u nas jak zastrzyk i działa.
       Mój teraz pyta o wszystko,pokazuje palcem mówiąc “cio to”

       ja z moim poszłam do logopedy w wieku 20 miesięcy 😉 wydaje mi się,że najpierw będziecie ćwiczyć języczek 😉 w sumie już coś możecie robić-pokazywanie do lustra,dawanie na boki,do góry i dołu,smuchanie,dawanie buziaków,cmokanie,dmuchanie świeczki,piórka,picie przez słomkę lub dmuchanie przez nią itp.ćwiczenia bezpieczne bo nie można przedobrzyć

       • Mojej kumpeli dzieciak nie mówił prawie nic do 2 roku życia, a do 3 pojedyncze wyrazy, było to bardzo podejrzane, bo oczka serio miał bystre Chodził do żłobka, też non stop miał katary, DOKŁADNE badanie laryngologiczne wykazało jednak deficyt słuchu na tle przewlekłych infekcji, obecnie (ma prawie 6 lat) niczego mu nie brakuje, gada, czyta itp., czyli jest super. Powtórz laryngologiczne badania w dobrym ośrodku.

        • Umówiłam się na spotkanie z neurologopedką – troszeczke była zdzwiona że dziecko 18 miesięczne i już ją wzywam, ale przeprowadział dokłądny wywiad i przyjedzie dom mnie do domu za tydzień, żeby poobserwować małegow warunkach naturalnych.
         Szczerze mówiąc to jak byłam u audiologa a on był na maxa przeziębiony, to lekarka pwoiedziała że z chorym dzieckiem do audiologa się nie przychodzi – nie wiedziałąm o tym. Jednak skierowała jak to ona pwoeidziała na takie proste badanie: tam pani protetyk powiedziała, że nic na pewno nie wyjdzie bo jak chory nos to i chore ucho ale zgodnie z zaleceniami zrobiła badanie i wyszło że Olo jest głuchy jak pień:) i ona mi wyjaśniła, że na urządzeniu wychodziły zakłócenia a komupter odczytał, że nie słyszy. Posżłym z tymi wynikami z powrotem do audiolożki i ona że czasami takie badania wychodzą nawet dgy dziecko zainfekowane ostro, ae zaleciał badanie słuchu podczas snu, nie mogliśmy przystąpić, bo tak jak pisałam w zaleceniach było, że min. 3 po jakiejkolwiek infekcji, co trudno uzyskać, haha;))
         Ale jestem dobrej myśli – może on faktycznie idzie wolniej…hmmm….
         dziekuje za porady:)
         Iza

         • Idź do poradni psychologiczno pedagogicznej
          Tam uzyskasz poradę logopedyczna i psychologiczną
          Zrobiłabym tez badanie psychologiczne

          • Zamieszczone przez ciapa
           Idź do poradni psychologiczno pedagogicznej
           Tam uzyskasz poradę logopedyczna i psychologiczną
           Zrobiłabym tez badanie psychologiczne

           madra rada bo sama robiłam 😉
           ale najpierw Rimolka znajdź kogoś z polecenia bo z polecenia to raczej dobry specjalista

           • a słuchajcie z takimi małymi dziećmi robi się badani psychologficzne>?? Bo szczerze to ja nawet nie wiem gdzie uderzyć. Jak się pytam w żłobku jak sobie syn radzi i czy daje radę to są zdzwione że mogę myśleć inaczej, a że może nie mówi tak pięknie jak niekóre dzieci to “ma czas”.
            Ale chyba zadzwonie do oradni jednak pedagogiczno psychologicznej:))
            Pozdrawiam
            Rimolka

            • Zamieszczone przez Rimolka
             a słuchajcie z takimi małymi dziećmi robi się badani psychologficzne>?? Bo szczerze to ja nawet nie wiem gdzie uderzyć. Jak się pytam w żłobku jak sobie syn radzi i czy daje radę to są zdzwione że mogę myśleć inaczej, a że może nie mówi tak pięknie jak niekóre dzieci to “ma czas”.
             Ale chyba zadzwonie do oradni jednak pedagogiczno psychologicznej:))
             Pozdrawiam
             Rimolka

             Tak robi się badanie psychologiczne

             np Dziecięca Skalą Rozwojową

             • ja będę robić diagnozę funkcjonalną za 2 tygodnie,ale to bolesna sprawa jeśli chodzi o finanse 😉 ale u nas problemów jest mnóstwo więc wolę raz konkretnie zapłacića nie chodzić na pojedyncze prywatne wizyty,bo w ramach NFZ trwa to tyle ile trwa-kilka miesięcy,do samego neurologa czekałam ponad 2 miesiące.

              Życzę powodzenia

              ciapa to jest to co było u nas jak byliśmy u psychologa?
              tzn.wysypała psycholog kartoniki i sprawdzała czy dziecko odróżnia kolory,czy wie co się robi np.z piłką,szczotką,łyżeczką i tym podobnymi przedmiotami,czy odróżnia figury geometryczne? u nas to akurat wyszło świetnie więc poszliśmy dalej bo ja chcę usłyszeć dlaczego i co robić a tego nie usłyszałam

              • Zamieszczone przez salsa-salsa
               ja będę robić diagnozę funkcjonalną za 2 tygodnie,ale to bolesna sprawa jeśli chodzi o finanse 😉 ale u nas problemów jest mnóstwo więc wolę raz konkretnie zapłacića nie chodzić na pojedyncze prywatne wizyty,bo w ramach NFZ trwa to tyle ile trwa-kilka miesięcy,do samego neurologa czekałam ponad 2 miesiące.

               Życzę powodzenia

               ciapa to jest to co było u nas jak byliśmy u psychologa?
               tzn.wysypała psycholog kartoniki i sprawdzała czy dziecko odróżnia kolory,czy wie co się robi np.z piłką,szczotką,łyżeczką i tym podobnymi przedmiotami,czy odróżnia figury geometryczne? u nas to akurat wyszło świetnie więc poszliśmy dalej bo ja chcę usłyszeć dlaczego i co robić a tego nie usłyszałam

               Nie wiem co to było 🙂
               Ale na pewno nie żaden z wystanadaryzowanych testów

               Wiesz jakim testem będziecie robić diagnozę? PEP-R?
               Mogę zapytać ile taka przyjemność kosztuje?

               • Zamieszczone przez ciapa
                Nie wiem co to było 🙂
                Ale na pewno nie żaden z wystanadaryzowanych testów

                Wiesz jakim testem będziecie robić diagnozę? PEP-R?
                Mogę zapytać ile taka przyjemność kosztuje?

                proszę

                nie mogę robić tego pod kątem np. Autyzmu czy zaburzeń ze spektrum,bo mój ma widoczne cechy wszystkiego
                dzisiaj byliśmy na integracji no i jesteśmy tylko po rozmowie, zobaczę co z młodym zrobią w środę bo mamy zajęcia z SI,neurolog wystawił dobrą opinię jeśl ichodzi o nadwrażliwość dotykową a jednak mój się potrafi drzeć i piszczeć jak się go weźmie za rękę,więc to nie jest normalne…raz to tydzień potrafi się nie kąpać bo jak widzi że ma się iść kapać,chowa się i płacze gobrą godzinę a mycie to już “ała” i piski,skakanie a potem chce się kąpać i siedzi pół godziny w wodzie i tak od roku byłam w poradni u psychologa,pedagoga i nic nie stwierdzono,że jest ok
                Ale za tydzień mam psychiatrę który zajmuje się takimi “trudnymi” przypadkami gdzie inni olali sprawę,jeśli coś powie konkretnego i powie byśmy nie robili diagnozy to nie zrobimy,jem uzaufam bo podobno warto (doszłam do ludzi którzy u niego byli z dziećmi)

                • Salsa
                 cena mnie zabiła, to PEP-R
                 U nas to w ramach państwowej poradni – fakt b.rzadko bo czasu schodzi i miejsca brak a na wczesnym wspomaganiu dziewczyny i tak robią, wiec się ostatnio w to nie bawię

                 no ale będziesz miała pewność czy to spektrum autyzmu i czego dotyczy ew opóźniony rozwój

                 • Ja popieram Twoja lekarke, czepiasz sie 18 miesiecznego dziecka,latasz po lekarzach, znalam i 3 latki,ktore nic nie mowily(choc wtedy to mozna sie juz niepokoic).Wiele dzieci w tym wieku jeszcze nie mowi i nie ma w tym nic nieprawidlowego.

                  • Twój wątek mnie zaniepokoił.
                   Moj synek – za chwilę roczniak również nic nie mówi.
                   Nie gaworzył tylko wydaje dzwięki.
                   Na razie powiedzieli że mam poczekać – za tydzień idę i się dowiem co dalej.

                   Pocieszające jest to że jestem żywym przykładem na to iż dziecko może nic nie mówić – ja mialam tak prawie do 3 roku życia i powiedziano mojej mamie że ma czekać i czekała ale nie było jej łatwo. To też inne czasy były.
                   Później długo bardzo niepoprawnie mówiłam ale w wieku szkolnym bylo już bardzo dobrze – pomijając fakt iż mimo czytania ton książek robię błędy i przestawiam litery na potęgę. To też obecnie ma swoją nazwę.

                   • Kazde dziecko sie inaczej rozwija, znam chlopca, który w wieku 3 lat jeszcze niewiele co mowil, pojedyncze slowa, a teraz mowi duzo lepiej.
                    Poltora roku dziecko ma jeszcze prawo nie mowic. Nie martw sie 🙂

                    Pozdr,

                    • Zamieszczone przez Nala
                     Ja popieram Twoja lekarke, czepiasz sie 18 miesiecznego dziecka,latasz po lekarzach, znalam i 3 latki,ktore nic nie mowily(choc wtedy to mozna sie juz niepokoic).Wiele dzieci w tym wieku jeszcze nie mowi i nie ma w tym nic nieprawidlowego.

                     dlatego warto udać sie do specjalisty by uspokoił myśli zaniepokojonej mamy

                     ciapa coś zrobić muszę by sobie i młodemu ulżyć komunikacja się poprawiła ale inne sprawy są w tyle

                     Znasz odpowiedź na pytanie: Nie mówi nic!!!

                     Dodaj komentarz

                     Mozarella w ciąży

                     Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                     Czytaj dalej →

                     Ile kosztuje żłobek?

                     Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                     Czytaj dalej →

                     Dziewczyny po cc – dreny

                     Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                     Czytaj dalej →

                     Meskie imie miedzynarodowe.

                     Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                     Czytaj dalej →

                     Wielotorbielowatość nerek

                     W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                     Czytaj dalej →

                     Ruchome kolano

                     Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                     Czytaj dalej →
                     Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                     Logo
                     Enable registration in settings - general