Rafa koralowa start!

Zgodnie z obietnicą pokazuję początki mojej morskiej przygody.

Po pół roku przygotowań poskładałam do kupy 240 litrowe akwarium. Pierwszy tydzień to walka z każdym sprzętem po kolei, brak instrukcji, coś tam się psuje itp. Potem mała powódź…..

Akwarium zostało zalane parę dni temu. Zalane 100 l wody z istniejącego baniaczka i resztą świeżej. Wsypałam żywy piasek i w akwarium zrobiło się mlecznobiało 😀 Przywiozłam 20 kg żywej skały za koszmarną kasę i wrzuciłam. Woda wyklarowała się w ciągu 2 godzin i oto pierwsze zdjęcia.

Teraz czeka mnie walka z resztą sprzętu (jeszcze 3 urządzenia odmawiają współpracy), porządek z kablami i drzwi do szafki 🙂

Akwarium z całym zapleczem

Prowizoryczne gruzowisko (układać skałki będę jak przywiozę druga połowę)

A tu pierwsze żyjątko, które wylazło ze skały. Rurówka?

Strona 11 odpowiedzi na pytanie: Rafa koralowa start!

  1. Zamieszczone przez smoki
    A ja powiem po cichutku że miesięczna walka z brązowym syfem na piasku jakby zaczęła przynosi minimalne skutki ale ciiiiii nie zapeszajmy….

    Niestety 100% bezpieczny preparat załatwił mi jednego koralowca w 4 godziny 🙁 Po raz kolejny widzę, że w morskim złe rzeczy dzieją się bardzo szybko i nie ma szansy na poprawkę 🙁

    Ja tez mam brazowy syf na kamieniach… czy to okrzemki? Co z tym zorbic, bo czytam sprzeczne informacje. Raz mowia zeby wylaczyc swiatlo, inni zeby dodac wiecej swiatla a jeszcze inni, ze to normalka w nowym akwarium i samo przejdzie.

    No i dlaczego ja mam tak duzo plywajacych bialych kropek w wodzie (na zdjeciu). Wydaje mi sie ze to babelki. Czy mi filtry pralke robia czy tak ma byc?

    • Połknie pewnie, jak ją przerzucisz do kotnika, ze strachu. Oby sie udało, ale musiałabyś to zrobić tak, zeby jej strachu nie napędzić, ale jak?? Chyba nie ma gorszych do złapania ryb, jak pyszczaki 🙂

      Mi sie udało jako takie zdjęcie zrobić mojego pierwszego akwarium roślinno-towarzyskiego. Nie umiem robić zdjęć, zawsze wychodzą jakieś brzydkie, a akwarium dużo lądniejsze niż na fotce.

      • Zamieszczone przez Gablysia
        Połknie pewnie, jak ją przerzucisz do kotnika, ze strachu. Oby sie udało, ale musiałabyś to zrobić tak, zeby jej strachu nie napędzić, ale jak?? Chyba nie ma gorszych do złapania ryb, jak pyszczaki 🙂

        Moje pyszczaki same do siatki wlaza i po rekach dzibia jak sie wlozy. Ulubiona zabawa mojej trzylatki – “Aj wonna tisz to bajt mi”. Niestety ta zaciazona nie podlywa do gory na karmienie tylko ewentulanie czeka zeby cos na dol spadlo, ale i tak nie zjada choc widze ze ochote ma. Biedulka.

        Akwarium masz super, fajny kolor podloza. Na zdjeciach ciezko oddac efekt.

        • Zamieszczone przez Gablysia

          Mi sie udało jako takie zdjęcie zrobić mojego pierwszego akwarium roślinno-towarzyskiego. Nie umiem robić zdjęć, zawsze wychodzą jakieś brzydkie, a akwarium dużo lądniejsze niż na fotce.

          Fajnie wygląda. Podoba mi się 🙂 Jaki to litraż, bo nie pamiętam? I co to za roślinka ciut po lewej od przodu? Mecha jakiś, wgłębka, czy co? 😉 Fajne podłoże. Podoba mi się i kolor i granulacja.
          Ile czasu już ten baniaczek funkcjonuje?

          • Ta roślinka to Maly Heniek 🙂 hemianthus micranthemoides. To akwarium założyłam jakieś dwa miesiące temu, nie pamiętam dokładnie 🙂 112 litrów ma to akwarium.

            • Miałam napisać, czy to nie “Heniek”, ale wydał mi się nad wyraz wyrośnięty 😉

              Widać, że zbiorniczek ma więcej niż 80 litrów. W takim, to już można i coś posadzić i coś fajniejszego trzymać. Ciekawi mnie jeszcze ta “trawka” z przodu po prawej. Blyxa, sagittaria, czy jeszcze coś innego? (No, chyba nie nurzaniec żaden ) No i nadal jestem ciekawa podłoża 😉

              P. S.
              Ja kiedyś u siebie miałam tyle roślin, co Ty masz na zdjęciu. Niestety musiałam zlikwidować, bo przy o połowę mniejszym litrażu, ryby nie miały gdzie pływać 😉 A taaakie piękne hygrophile miałam 🙁

              • Zamieszczone przez heksa
                Ja tez mam brazowy syf na kamieniach… czy to okrzemki? Co z tym zorbic, bo czytam sprzeczne informacje. Raz mowia zeby wylaczyc swiatlo, inni zeby dodac wiecej swiatla a jeszcze inni, ze to normalka w nowym akwarium i samo przejdzie.

                No i dlaczego ja mam tak duzo plywajacych bialych kropek w wodzie (na zdjeciu). Wydaje mi sie ze to babelki. Czy mi filtry pralke robia czy tak ma byc?

                Okrzemki pojawiają się jak w wodzie jest za dużo krzemianów. W sumie nie mam na to innego pomysłu poza przepuszczeniem wody z kranu przez filtr ale dobry filtr wyczyści ją do zera i to też problem… Mata, Gablysia macie jakiś pomysł?

                Poza tym brązowy syf na skałach to niekoniecznie okrzemki. Mogą być jeszcze jakieś gloniska albo bakterie beztlenowe. Masz dokładne foto?

                A te kropeczki to bąbelki czy coś innego? Jak wyłączysz na trochę filtry i pompy i znikną to będzie pewność że bąble.

                • Zamieszczone przez Gablysia

                  Prześliczne! Podoba mi się jak ułożone są rośliny.

                  • Okrzemki to przeważnie pojawiają się, jak akwarium jest świeże, jest za małe oświetlenie, albo jak jest używana kranówa.
                    W akwarium z roślinami można zwiększyć masę roślinną, zwiększyć oświetlenie, albo walczyć chelatowanym żelazem. Można też poczekać i liczyć na ustabilizowanie się zbiornika, jeśli jest świeży.

                    • Zamieszczone przez Mata_Hari
                      Okrzemki to przeważnie pojawiają się, jak akwarium jest świeże, jest za małe oświetlenie, albo jak jest używana kranówa.
                      W akwarium z roślinami można zwiększyć masę roślinną, zwiększyć oświetlenie, albo walczyć chelatowanym żelazem. Można też poczekać i liczyć na ustabilizowanie się zbiornika, jeśli jest świeży.

                      Przy pielęgnicach to z roślinkami się nie powalczy ale mądrze gadasz:)

                      • Mi sie też wydaje, ze w zbiornikach bez roślin…. ze względów rybnych po prostu więcej światła. Przyciemnienie na 3-4 dni daje efekt ale na bardzo krótko. Przy nowym zbiorniku często wyłażą okrzemki. Potem jak już sie wszystko stabilizuje, to sobie idą. Ja miałam początkowo kamienie dość mocno zaatakowane przez okrzemki i musiałam te kamienie solą szorować, bo mnie denerwowały, a to był wapień…. więc ciężko je usunąć inaczej. Potem miałam więcej światła i nie było okrzemków.
                        Ale ja tez zawsze miałam rośliny. Nawet przy pyszczakach. W Malawi miałam głównie kryptokoryny, nurzańca i anubiasy poprzyczepiane do kamieni. Między kamieniami powciskane miałam gałęzatki (takie kulki zielone).
                        W tanganice posunęłam sie dużo dużo dalej i dopóki nie dostałam w prezencie opuszczonych zebr wszystkie rośliny były lubiane. W Tanganice miałam paprotnice.. nie wiem co w nich jest… ale żaden tropheus ich nie oskubywał… rosły jak oszalałe… choć dość często musiałam sprzątać górę, bo naskalniki szalały i wyrywały je.

                        Ja sobie nie wyobrażam pustego akwarium bez roślinności…. kamieniste jest strasznie smutne… widze to po wszystkich zdjęciach w galeriach akwarystycznych…. pusto.. szaro i bardzo ponuro. 🙂

                        Mata Hari moje podłoże niestety pozostawia wiele do życzenia. Jest to zwykły czarny żwir o dość małej ziarnistości. Przy zakładaniu tego zbiornika zapomniałam o tym, ze powinnam dodać tam czegoś bogatszego w nawozy…..Jak mi sie bedzie kiedyś chciało to wszystko wywalać…. to wrzuce tam coś pożytecznego. Póki co rośnie wsyzstko ładnie, nawozy leje z góry i wrzucam kulki pod korzenie… zwykłe gliniano torfowe

                        Z lewej obok Heńka mam sagitarię, blyxa rośnie z przodu na środku.
                        Masz racje, ja też mam hygrophile, ale one sa takie wielkie, nie sposób ich opanować. Nadają sie ale do wielkich zbiorników, zeby było widać, jakie są ładne.

                        • Zamieszczone przez Gablysia
                          Ja miałam początkowo kamienie dość mocno zaatakowane przez okrzemki i musiałam te kamienie solą szorować, bo mnie denerwowały, a to był wapień…. więc ciężko je usunąć inaczej.

                          Mysle, ze to okrzemki… Gablysia przekonala mnie tym ze z wapniowych kamieni ciezko je usunac. Do tej pory czytalam, ze bez problemu mozna ja zetrzec, a moje za cholere nie schodza. No i mam je tylko na kamieniach… poza tym wszystko by sie zgadzalo: akwarium jest nowe (3 miesieczne), swiatlo chyba marne (6700K T8 15W 960 Lumen), w dodatku zdarzalo sie mojemu mezowi zapomniec je wylaczac na noc. Wode z kranu uzywam, tylko uwzdatniacze (dechlorinator z bakteriami) dodaje. Na razie wylacze swiatlo na kilka dni, zmienilam carbon, bo gdzies czytalam, ze to pomoze te fosforany czy silikony jakies wylapac z wody. Najbardziej mi odpowiada opcja z zakupieniem BristleNose pleco – to jakis glonojad czy zbrojnik do zaopiekowania sie brazowym narostem. Ale generalnie nalot nie wyglada zle, mnie osobiscie nie przeszkadza az tak bardzo, ot kamienie ujednolicily sie kolorystycznie. No, ale dla pyszczakow lepiej zeby to zielone bylo a nie brazowe. Pewnie nie ominie mnie dodanie albo wymienienie zarowki.

                          Acha i zauwazylam, ze brazowy nalot jest tylko tam na kamieniach gdzie dociera swiatlo, wewnatrz jaskinek jest czysto.

                          Mialam zapytac Smoki czy miala u siebie w Malawi glonojada, ale juz doczytalam w innym watku, ze tak. Chyba przejdziemy sie do zoologicznego obejrzec zarowki i glonojady.

                          Acha, i mam jeszcze jedna zarowke, ale bardzo niebieska 7100K F15 tez T8 (cokolwiek to znaczy) ale nie moge znalezc lumenow, zreszta ta jest stara dostana razem z uzywanym akwarium. Ta ktora uzytkuje teraz mam dopiero od dwoch miesiecy. To jaka mam najlepiej zarowke kupic? Moje akwarium jest glebokie na 55cm.z

                          • Zamieszczone przez Gablysia

                            Mata Hari moje podłoże niestety pozostawia wiele do życzenia. Jest to zwykły czarny żwir o dość małej ziarnistości. Przy zakładaniu tego zbiornika zapomniałam o tym, ze powinnam dodać tam czegoś bogatszego w nawozy…..Jak mi sie bedzie kiedyś chciało to wszystko wywalać…. to wrzuce tam coś pożytecznego. Póki co rośnie wsyzstko ładnie, nawozy leje z góry i wrzucam kulki pod korzenie… zwykłe gliniano torfowe

                            Z lewej obok Heńka mam sagitarię, blyxa rośnie z przodu na środku.
                            Masz racje, ja też mam hygrophile, ale one sa takie wielkie, nie sposób ich opanować. Nadają sie ale do wielkich zbiorników, zeby było widać, jakie są ładne.

                            Czarny mówisz? A mnie się cały czas wydaje, że to Twoje podłoże ma rdzawy kolor.
                            Ja w poprzednim zbiorniku miałam dwuwarstwowe podłoże, ale też nie jakieś urodzajne 😉 Musiałam mieć dwie warstwy, bo inaczej byłaby kicha. Welony potrzebowały ogromnej granulacji żwiru, a ten z kolei nie nadawał się dla roślin. Wymyśliłam więc, że na spód dałam drobnicę, a na wierzch “kamory”. Roślinki nawet ładnie rosły, co mnie nawet dziwiło, bo nie przeprowadzałam żadnych specjalnych zabiegów, ale niestety welony znaczną ich część pożerały, więc i tak nie opłacało mi się cudować. Po pewnym czasie wiedziałam już, jakie rośliny przetrwają, a jakie skończą jako przekąska.
                            Dopiero po zmianie obsady był sens myślenia i kombinowania z podłożem i roślinnością. Ale i tak żałuję, że nie kupiłam chociaż Aqua Substratu II. Niby na tym co mam wszystko rośnie jak szalone, ale zawsze mogło być przecież jeszcze lepiej. Roślinki mogły być jeszcze piękniejsze.

                            Z moich obserwacji zauważyłam, że hygrophile pięknie rosną wszędzie tam, gdzie jest duże stężenie związków azotowych w wodzie. Wszędzie tam, gdzie jest więcej ryb, albo ryb o dużej przemianie materii hygrophile mają szansę okazać całe swoje piękno. U mnie to były swego czasu najpiękniejsze rośliny – rosły wszystkie rodzaje z tego gatunku. Nawet welony nie były im straszne. Żal było mi się ich pozbywać, ale tak jak piszesz, one potrzebują dużych zbiorników. U mnie się gniotły.
                            Ehh, chciałabym mieć większy baniaczek…….. Może kiedyś……..

                            Czy Sagitaria bardzo Ci się rozkrzewia?

                            • Heksa, poczekaj na spokojnie z tymi okrzemkami. Ja wymieniałam kamienie na początku, zeby były ładne 🙂 z tych co mi sie solą nie udało doszorować. Do ogrodniczego i heja wór pełen piaskowca czy wapienia, zalezy co tam lubisz dla pyszczaków. Pyszczakom pasuja świetlówki wybarwiające, fajnie sie w nich prezentują, duzo ludzi kupuje świetlówki Hagena Power Glo do takich akwariów, ze względu na słabą roślinność, bo tam jest duzo niebieskiego światła i 10000K.i Do tego jakaś zwykła słoneczna żarówka, np Sylwania Gro-Lux… to jest fajna świetlówka bo ma fioletową barwę i wszystkie ryby ładnie przy niej sie prezentują. Przyjdzie czas, ze zapomnisz że miałaś okrzemki. Nawet przy gorszym świetle.

                              Mata, to podłoże było czarne kupione, ale jak się go rozświetla żarówkami to faktycznie wygląda na rdzawo brązowe. A Sagitaria średnio sie rozkrzewia, już lepiej blyxa, bo widzę, ze ciągle puszcza wkoło nowe pędy. Sagitarię kupiłam zreszta tylko jedną i to całkiem niedawno, więc nie oczekuję od niej cudów. 🙂

                              Echh chciałabym mieć większy baniaczek….. hi hi hi. Może nawet i niejeden. 🙂

                              • U mnie Sagittaria wędruje po całym zbiorniku. Kilka pędów przeniosłam na przód zbiornika, ale teraz tak sobie myślę, że pozostałe chyba już będę zostawiać. Nie rośnie mi wysoka, to niech sobie będzie wszędzie 😉 Martwić się będę jak będę zmieniać aranż, lub jak będę przesadzać inne rośliny. Póki co właśnie preparuję sobie kokosy 🙂
                                Na Blyxię się nie zdecydowałam, bo w wielu miejscach czytałam, że potrzebuje więcej światła niż Sagittaria, a do tego u ludzi rośnie wyższa niż Sagittaria.
                                Przed Sagittarią próbowałam z Eleocharisem Parvulą, ale nie chciał mi się wcale rozkrzewiać. Nasadziłam się pęsetą jak głupia, a on i tak tylko poszedł do góry. Mam go jeszcze w jednym miejscu w zbiorniku, ale nie wiem, czy go wywalić, czy próbować ciąć i wsadzać w kolejnych miejscach.

                                • Blyxa u mnie też jest większa niz Sagitaria. A Ponikło kiedyś miałam (eleocharis) ale mi tropheusy zeżarły 🙂
                                  Ktoś mi musi posprzątać w akwarium…bo mi wszystko zarosło…. nie ma nikogo chętnego?

                                  Mam teraz przerybienie w akwarium, bo w końcu mogę hodować więcej różnych gatunków ryb…. więc jak zarasta to mi ryby w głowe sie pukają, bo nie maja gdzie pływać….

                                  • Zamieszczone przez Gablysia
                                    …. więc jak zarasta to mi ryby w głowe sie pukają, bo nie maja gdzie pływać….

                                    He he, mam dokładnie to samo. Wtedy muszę stanąć przed zbiornikiem, popatrzeć na niego obiektywnym okiem i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ten zbiornik stawiałam dla roślin, czy dla ryb, a potem…………… wjeżdżam z kosiarką 😉

                                    Właśnie wycięłam wielki, piękny mech który miałam na korzeniu. Przeniosłam go trochę na świeżo włożonego kokosa (co by się nie zmarnował) i zobaczymy, czy się zaimplementuje na nowym podłożu. (Jakoś ciężko mi się pozbywać roślin ze zbiornika 🙁 ).

                                    • Zamieszczone przez Mata_Hari
                                      He he, mam dokładnie to samo. Wtedy muszę stanąć przed zbiornikiem, popatrzeć na niego obiektywnym okiem i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ten zbiornik stawiałam dla roślin, czy dla ryb, a potem…………… wjeżdżam z kosiarką 😉

                                      ( ).

                                      Oj na to pytanie byłoby mi dość trudno odpowiedzieć… bo u mnie nie jest to aż tak jasne 🙂

                                      • Zamieszczone przez Gablysia
                                        Oj na to pytanie byłoby mi dość trudno odpowiedzieć… bo u mnie nie jest to aż tak jasne 🙂

                                        A myślisz że u mnie jest?! 😉 U mnie jeszcze dochodzi problem wyważanie między warunkami dla krewetek i warunkami dla ryb. Nie jest łatwo mieć skomplikowany zbiornik 😉

                                        • dziewczyny mam pytanie. od jakiegoś czasu mam mleczna wode w akwarium. robilismy juz nawet jego restart i po tygodniu znów to samo. od czego to moze byc?

                                          Znasz odpowiedź na pytanie: Rafa koralowa start!

                                          Dodaj komentarz

                                          Angina u dwulatka

                                          Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                          Czytaj dalej →

                                          Mozarella w ciąży

                                          Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                          Czytaj dalej →

                                          Ile kosztuje żłobek?

                                          Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                          Czytaj dalej →

                                          Dziewczyny po cc – dreny

                                          Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                          Czytaj dalej →

                                          Meskie imie miedzynarodowe.

                                          Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                          Czytaj dalej →

                                          Wielotorbielowatość nerek

                                          W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                          Czytaj dalej →

                                          Ruchome kolano

                                          Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                          Czytaj dalej →
                                          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                          Logo
                                          Enable registration in settings - general