6-latki w pierwszej klasie – ustawa zatwierdzona?

Właśnie wróciłam z ostatniego zebrania w przedszkolu. No i zostałam oswiecona, że dyrekcja dostała dyrektywę z ministerstwa odnośnie Izy rocznika. Dzieci z 2003 mają iść w 2009/2010 roku do szkoły, do I klasy. Dyrektorka ma mieć przeszkolenie w wakacje z założeń na kolejny rok i nas rodziców ma dalej oświecać we wrześniu. Czy słyszałyście coś żeby ta ustawa została przegłosowana?? Bo ja nie i byłam mocno zdziwiona, że to juz zatwierdzone jest.

Strona 2 odpowiedzi na pytanie: 6-latki w pierwszej klasie – ustawa zatwierdzona?

  1. Zamieszczone przez cszynka
    a mnie nie bardzo bo wtedy młoda poszłaby pierwszym rzutem z 7-latkami 😡
    to ja już wolę osobne klasy dla 6-latków i osobne dla 7-latków
    a najbardziej to wolę, żeby porządnie się do tego przygotowali i wprowadzili dopiero jak będą gotowe i szkoły i rodzice i same dzieci szybciej do tego przygotowywane

    Jeśli to miałoby być tak,
    że P. pójdzie do jednej klasy z siedmiolatkami,
    i to na dodatek bez przygotowania zerówkowego,
    więc w podwójnie trudniejszej sytuacji (wiek i przygotowanie)
    to ja po prostu odmówię tłumacząc decyzję brakiem gotowości
    – imho zupełnie zgodnym z prawdą z racji nieprzygotowania chociażby.
    Ja jednak nadal nie wierzę, że to przejdzie.

    • Zamieszczone przez Cait
      Profilaktycznie zagoniłam małoletnią do nauki pisania.

      ale tu nie o samą umiejętność chodzi przecież
      jak dziś ktoś słusznie zauważył – będzie sytuacja (nawet jeśli na 3 tury rzucą) że do szkoły, do jednej klasy trafi 7-latek po zerówce i 6-latek, który nigdy do przedszkola nie chodził, bo takiego obowiązku nie miał
      gdzie tu sens i logika?
      ależ mam nerwa w tym temacie 😡
      do tego chcą mi dzień dzieciakowi zakończyć np. o takiej 11:30 kiedy ja w środku roboty jestem 😮
      mam ją wtedy wysyłać na świetlicę?
      i tak można wymieniać i wymieniać…
      a pani szanowna minister mówi o dofinansowaniach na specjalne świetlice dla tych 6-latków
      najpierw też obiecuje darmowe podręczniki dla nich
      potem z lekka się wycofuje, modyfikuje, że dla najbiedniejszych, że reformę w pełni zdążą wprowadzić wciągu tych 3 lat
      dlaczego kur.. A nie przygotują tego najpierw 😡 😡 😡

      • Zamieszczone przez Figa123
        Jeśli to miałoby być tak,
        że P. pójdzie do jednej klasy z siedmiolatkami,
        i to na dodatek bez przygotowania zerówkowego,
        więc w podwójnie trudniejszej sytuacji (wiek i przygotowanie)
        to ja po prostu odmówię tłumacząc decyzję brakiem gotowości
        – imho zupełnie zgodnym z prawdą z racji nieprzygotowania chociażby.
        Ja jednak nadal nie wierzę, że to przejdzie.

        w przedszkolach kilku znajomych (słownie dwóch) rodzice zostali poinformowani, że pięciolatki zaczną realizować prograz zerówki; nie pełny, ale coś tam lizną;

        • Zamieszczone przez EwkaM
          w przedszkolach kilku znajomych (słownie dwóch) rodzice zostali poinformowani, że pięciolatki zaczną realizować prograz zerówki; nie pełny, ale coś tam lizną;

          a co z programem pięciolatka w takim razie?
          moja ma łączone grupy
          akurat ona bżdzie chodziła do grupy 5 i 6 latków
          ale podręczniki dla 5-latków ma zakupione (decyzja przedszkola)
          a niektóre 5-latki pozostaną w grupie 4 i 5 latków
          one już programu zerówki w naszym przedszkolu na bank nie lizną

          • Zamieszczone przez EwkaM
            w przedszkolach kilku znajomych (słownie dwóch) rodzice zostali poinformowani, że pięciolatki zaczną realizować prograz zerówki; nie pełny, ale coś tam lizną;

            U nas też ma być, ale czuję przez skórę,
            że dopóki nie będzie decyzji MEN
            to nie będzie poważnego przygotowania
            (wniosek po niedawnych rozmowach z nauczycielami przedszkolnymi).
            A bez tego do szkoły nie puszczę i tyle 😉
            Jak oni tego nie chcą dobrze przygotować
            to ja nie zechcę się podporządkować 😀

            • Zamieszczone przez cszynka
              a co z programem pięciolatka w takim razie?
              moja ma łączone grupy
              akurat ona bżdzie chodziła do grupy 5 i 6 latków
              ale podręczniki dla 5-latków ma zakupione (decyzja przedszkola)
              a niektóre 5-latki pozostaną w grupie 4 i 5 latków
              one już programu zerówki w naszym przedszkolu na bank nie lizną

              nie do mnie te pytania
              chyba jestem jedną z nielicznych, któerj dziecię zerówkę przejdzie normalnym trybem
              ale dokładnie rozumiem Wasze rozterki… bo widziałam zagubienie swojego niespełna trzylatka (z grudnia) w przedszkolu z dziećmi prawie o rok starszymi; w tym wieku jeszcze rok to spora różnica 🙁

              • Zamieszczone przez Figa123

                A bez tego do szkoły nie puszczę i tyle 😉

                a macie znajomych z dziećmi w tym “przejściowym” wieku?
                mówię o znajomych w realu
                jak oni na ten temat się zapatrują?
                chcą dzieci puścić czy zatrzymają?

                Figa, bo teraz mówisz, że nie puścisz, a co jeśli sie okaże że cała grupa Ptyśki do szkoły pójdzie?

                • Zamieszczone przez EwkaM
                  nie do mnie te pytania

                  tak sobie w przestrzeń strzelam
                  nie oczekuję rozwiązań na forum przecież 😉

                  • Zamieszczone przez cszynka
                    a macie znajomych z dziećmi w tym “przejściowym” wieku?
                    mówię o znajomych w realu
                    jak oni na ten temat się zapatrują?
                    chcą dzieci puścić czy zatrzymają?

                    Figa, bo teraz mówisz, że nie puścisz, a co jeśli sie okaże że cała grupa Ptyśki do szkoły pójdzie?

                    mam takich znajomych
                    zdania są podzielone

                    • Zamieszczone przez cszynka
                      a macie znajomych z dziećmi w tym “przejściowym” wieku?
                      mówię o znajomych w realu
                      jak oni na ten temat się zapatrują?
                      chcą dzieci puścić czy zatrzymają?

                      Figa, bo teraz mówisz, że nie puścisz, a co jeśli sie okaże że cała grupa Ptyśki do szkoły pójdzie?

                      Nie pójdzie cała 🙂
                      Po pierwsze dlatego, że w jej grupie są dzieci od stycznia do grudnia,
                      a nowy projekt posyła do szkoły wcześniej tylko te z miesięcy styczeń-kwiecień.
                      Więc nawet gdyby ta część karnie poszła do szkoły, to ja zawsze mam z kim ją w grupie zostawić 😀
                      Po drugie w naszym p-lu panika 😀
                      Żadnych szans na to, żeby wszyscy chętnie
                      płacili opiekunkom przez ten rok,
                      bo o świetlicy to nikt, kto nie musi, nawet nie myśli.
                      Już teraz wielu rodziców płąci za odbieranie i opiekę do ich powrótu z pracy.
                      A po trzecie dlatego, że do rodziców należy decyzja,
                      tak przynajmniej wynika z artykułu.
                      I nie widzę wielu chętnych do ekperymentowania na własnym dziecku 😉

                      Jednak jesliby dla 6-latków były osobne klasy, nie mieszane z 7-latkami – zastanowiłabym się.

                      Nadal jednak nie wierzę, że to przejdzie 😉

                      • Zamieszczone przez EwkaM
                        w przedszkolach kilku znajomych (słownie dwóch) rodzice zostali poinformowani, że pięciolatki zaczną realizować prograz zerówki; nie pełny, ale coś tam lizną;

                        wiktoria miala teraz taki laczony program 3/4 latkow i teraz bedzie miec laczony 4/5 latkow, taz ze za 2 lata trafi na zerowke zamiast na program 5-latkow

                        • Zamieszczone przez Figa123
                          Po drugie w naszym p-lu panika 😀

                          a w naszym to odnoszę wrażenie, że tylko ja uświadomiona hmmm
                          jak przycisnęłam kiedyś dyrekcję to okazało sie, że temat z lekka znany ale oczywiście nic nie wiadomo = przedszkole do tego specjalnie sie nie przygotowuje (ad. liźnięcia programu zerówki 😉 )

                          [quote=Figa]Nadal jednak nie wierzę, że to przejdzie ;)[/quote]i tego staram się trzymać (chociaż kiepsko mi to wychodzi) hmmm

                          • Zamieszczone przez cszynka

                            szukam sobie w necie czy coś nie umknęło mojej uwadze
                            bo może nikt tego nie nagłośni… hmmm

                            “Nie jesteśmy dziś zadowoleni z tego, jak przygotowane są szkoły na przyjęcie małych dzieci – przyznała minister.”

                            Dobre sobie. Szkoly i przedszkola maja sie przygotowac najpierw, ot tak, bez zadnych jasnych, niezmienianych wytycznych?

                            Cszyneczko, w naszym przedszkolu sytuacja jak u Was. Zadnych przygotowan, nie czuja sie zobowiazani niczym – i w sumie sie nie dziwie im. 😎

                            • Zamieszczone przez cszynka
                              ale tu nie o samą umiejętność chodzi przecież
                              jak dziś ktoś słusznie zauważył…

                              Jestem w dość dobrej sytuacji, bo moje dziecko chodzi do przedszkola, które profilaktycznie stara się program nadgonić. Ala jest wyszczekaną 5,5-leetnią panną, niby nie powinna mieć za rok problemów, ale mnie wcale nie jest prędko do posyłania jej w szkolny świat. Głównie dlatego, że ta reforma przeprowadzana jest od dupy strony. Jedynym sensownym rozwiązaniem byłoby puszczenie młodszych dzieci oddzielnym programem – w oddzielnych klasach. Niestety reszta problemów pozostaje: świetlice, brak infrastruktury itp. itd.

                              Kilka dni temu rozmawiałam z koleżanką, która mieszka 30 km od centrum Warszawy. To są prawie obrzeża miasta. Jeszcze 2-3 lata temu w ich podstawówce nie było toalet!! Może p. minister wybrała by się na wizytację, bo wydaje mi się, że ona w jakimś super cywilizowanym raju żyje. 😡

                              • Zamieszczone przez cszynka
                                a macie znajomych z dziećmi w tym “przejściowym” wieku?
                                mówię o znajomych w realu
                                jak oni na ten temat się zapatrują?
                                chcą dzieci puścić czy zatrzymają?

                                Mam takich znajomych. W przedszkolu wszyscy z ktorymi o tym rozmawialam sa przeciw. Natomaist mam kolege w Warszawie, którego córka chodzi do przedszkola prowadzonego przez siostry i on wogole o tej akcji nie wiedzial i wzruszyl ramionami – stwierdzil ze dla nich to chyba bez roznicy. W sumie córka i tak pojdzie dalej do szkoly prowadzonej przez te same siostry i w tej sytuacji moze i bym nie wnikała…
                                Jak na razie widze ze moja młoda łapie sie na 2010 rok czyli bedzie starszakiem z tego wspólnego rzutu. No zobaczymy… Nadal mam nadzieje, ze wstrzymaja sie z tym szalonym pomysłem. Zresztą rzecznik praw obywatelskich twierdzil ze to zawetuje. Oby nie zmienil zdania.

                                • Zamieszczone przez cszynka
                                  a w naszym to odnoszę wrażenie, że tylko ja uświadomiona hmmm

                                  U nas dyrektrorka mówiła o pomysłach ministerstwa na zebraniu. Niewiele, rodzice byli zdziwieni. Potem znalazłam ta strone “ratujmaluchy” i poprosiłam panią dyrektor zeby wywiesiła w widocznym miejscu info – widziałam, ze rodzice stali, czytali, zapisywali sobie adres strony. Na festynie rodzinnymi troche sie o tym mówiło, takze na pewno część rodziców ma orientacje w temacie. I z tego co zrozumialam w przedszkolu myslą jednak o nadganianiu z programem.

                                  • Zamieszczone przez EwkaM
                                    w przedszkolach kilku znajomych (słownie dwóch) rodzice zostali poinformowani, że pięciolatki zaczną realizować prograz zerówki; nie pełny, ale coś tam lizną;

                                    U nas też była taka informacja. Ale ponieważ do września jescze z 5 razy to wszystko się zmieni to ja się nie przywiązuję.

                                    Zastanawia mnie następujące zdanie:

                                    “W 2009 r. • przestają też obowiązywać zerówki. Według MEN jednak samorządy nadal będą miały obowiązek zapewnienia opieki przedszkolnej sześciolatkom. Tylko już nie na zasadzie przygotowania do szkoły. A (w 2012 r. zostanie wprowadzone obowiązkowe przedszkole dla dzieci pięcioletnich. ”

                                    Czyli jak Izy nie puszczę do szkoły do 2010 roku to nie będzie mieć zerówki a co? przechowalnię??? I gdzie ta przechowalnia miałaby być – w przedszkolu?

                                    • Zamieszczone przez cszynka
                                      a macie znajomych z dziećmi w tym “przejściowym” wieku?
                                      mówię o znajomych w realu
                                      jak oni na ten temat się zapatrują?
                                      chcą dzieci puścić czy zatrzymają?

                                      Figa, bo teraz mówisz, że nie puścisz, a co jeśli sie okaże że cała grupa Ptyśki do szkoły pójdzie?

                                      Rozmawiałam z rodzicami z Izy grupy. Zdania są podzielone ale chyba większość jest za niepuszczaniem dzieci w I roku reformy do szkół. Dokładnie jedna mama jest za ze względów finansowych (za przedszkole płaci – za szkołę nie). Sama Izy nie puszczę na bank w 2009 roku do szkoły – chyba że zzmieni się znowu koncepcja i większość z jej grupy będzie szła. Na dokładkę nie wiem do której podstawówki ją puścić więc jeszcze dochodzi mi ten problem:(

                                      • Zamieszczone przez wyki

                                        “W 2009 r. przestają też obowiązywać zerówki. Według MEN jednak samorządy nadal będą miały obowiązek zapewnienia opieki przedszkolnej sześciolatkom. Tylko już nie na zasadzie przygotowania do szkoły. A (w 2012 r. zostanie wprowadzone obowiązkowe przedszkole dla dzieci pięcioletnich. ”

                                        u wicki w przedszkolu likwiduja zerowke – teraz jest ostatni rok.

                                        • Zamieszczone przez wyki
                                          Właśnie wróciłam z ostatniego zebrania w przedszkolu. No i zostałam oswiecona, że dyrekcja dostała dyrektywę z ministerstwa odnośnie Izy rocznika. Dzieci z 2003 mają iść w 2009/2010 roku do szkoły, do I klasy. Dyrektorka ma mieć przeszkolenie w wakacje z założeń na kolejny rok i nas rodziców ma dalej oświecać we wrześniu. Czy słyszałyście coś żeby ta ustawa została przegłosowana?? Bo ja nie i byłam mocno zdziwiona, że to juz zatwierdzone jest.

                                          ja slyszalam ze rocznik 2003 jest ostatnim rocznikiem gdzie rodzice beda mogli zdecydowac czy chca zeby dziecko poszlo do zerowki czy juz do I klasy

                                          Znasz odpowiedź na pytanie: 6-latki w pierwszej klasie – ustawa zatwierdzona?

                                          Dodaj komentarz

                                          Angina u dwulatka

                                          Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                          Czytaj dalej →

                                          Mozarella w ciąży

                                          Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                          Czytaj dalej →

                                          Ile kosztuje żłobek?

                                          Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                          Czytaj dalej →

                                          Dziewczyny po cc – dreny

                                          Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                          Czytaj dalej →

                                          Meskie imie miedzynarodowe.

                                          Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                          Czytaj dalej →

                                          Wielotorbielowatość nerek

                                          W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                          Czytaj dalej →

                                          Ruchome kolano

                                          Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                          Czytaj dalej →
                                          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                          Logo
                                          Enable registration in settings - general